Publikácie Divadelného ústavu
FESTIVAL NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA. METAFORA SVETA. DVADSAŤ ROKOV
NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA FESTIVAL. A METAPHOR FOR THE WORLD. TWENTY YEARS
Detail publikácie
Zostavila Vladislava Fekete, ktorá je zároveň autorkou častí Metafora sveta (štúdia), Sprievodný program – festivalové impulzy, Sekcia Focus – zahraničné inšpirácie, Zlomové roky.
„Festivaly patria medzi najefektívnejšie spoločenské centrá moderného života. Sú spojením medzi umelcami a publikom, integrátormi spoločenských skupín, v ktorých ľudia medzi sebou komunikujú a zdieľajú názory. Festivaly sú akcelerátormi procesov a javov v komunite,“ uvádza na svojej stránke renomovaná Asociácia európskych festivalov. Festival Nová dráma/New Drama sa od svojho založenia v roku 2005 snaží napĺňať tieto posolstvá a prinášať do slovenského divadelného priestoru nové impulzy, emancipujúce zážitky a zároveň poukázať na vnútornú silu divadla. Už dvadsať rokov prepája slovenskú divadelnú komunitu so zahraničnými umelcami, festivalovými riaditeľmi a dramaturgmi, promotérmi a šíri tak dobré meno slovenskej drámy a divadla. Zároveň pripravuje divákov prijať nové postupy aj v každodennej divadelnej praxi. Kniha mapuje rast festivalu Nová dráma/New Drama, jeho programové línie, pracovné podujatia, návštevy renomovaných dramatikov a expertov.
Vladislava Fekete
Festival Nová dráma/New Drama. Metafora sveta. Dvadsať rokov
Nová dráma/New Drama Festival. A Metaphor for the World. Twenty years
vychádza v roku 2024 k jubileu tohto jedinečného festivalu. Podujatie, ktoré je prvým a na Slovensku dnes jediným festivalom zameraným na prezentáciu a podporu súčasnej slovenskej a zahraničnej drámy, každoročne od roku 2005 organizuje Divadelný ústav v Bratislave. Jubilejná publikácia zostavovateľky a riaditeľky festivalu Vladislavy Fekete dokumentuje a hodnotí prostredníctvom bohatého textového a obrazového materiálu vývoj, zlomové roky, významné udalosti, dramaturgické a programové inovácie, ocenené inscenácie atď. a podáva komplexný prehľad o patrónoch, účastníkoch a hosťoch festivalu. V ťažiskovej štúdii jej autorka, Vladislava Fekete, sleduje festival a jeho premeny v kontexte európskeho boomu nového písania, ale aj rozvoja festivalovej kultúry v posledných dvoch desaťročiach. Svoj text uzatvára slovami: „Prvotný impulz stimulácie a podpory uvádzania novej drámy, najmä tej slovenskej, sa v priebehu rokov naplnil. Organizátori si preto položili ďalšie neľahké ciele – zvýšiť povedomie slovenského divadla v zahraničí a rozšíriť cieľové skupiny festivalu, intenzívnejšie prepojiť dve kľúčové zainteresované strany – slovenských divadelníkov a divákov, ktorí majú vzťah k novému, originálnemu a menej známemu. Vznikla zaujímavá atmosféra dôvery a network, ktorý každoročne prijíma nových partnerov, identifikuje nové potenciálne programové línie a zachováva si pritom priazeň širokého spektra náročných divákov. Lebo kultúrne festivaly a podujatia sa čoraz viac stávajú priestormi diskurzu, ktorý umožňuje ľuďom vyjadriť svoje názory na širšie kultúrne, sociálne a politické otázky. Presne takýmto podujatím sa už dvadsať rokov snaží byť aj festival Nová dráma/New Drama.“
Autorom grafického návrhu a zalomenia publikácie je dlhoročný autor vizuálneho štýlu festivalu Martin Mistrík.
Pre koho je kniha určená:
Odborná a širšia verejnosť, študenti škôl umeleckého a humanitného zamerania na Slovensku a v zahraničí (dvojjazyčná publikácia)
Preklad do anglického jazyka a z anglického jazyka: Ivan Lacko
Publikácia obsahuje aj posolstvá patrónov festivalu:
Igor Bauersima, Gianina Cărbunariu, Jon Fosse, Andrej Kurejčik, Dea Loher, Falk Richter, Roland Schimmelpfennig, Ivan Vyrypajev
Preklady z iných jazykov do slovenského jazyka: Adam Bžoch, Anna Fosse,
Nadežda Lindovska, Sylvia Neisser Kovačova, Jana Palenikova, Jana Wild
Ukážka z knihy: