Výstavné projekty

Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť/Marius Petipa na slovenských baletných scénach

Dňa 20. decembra 2017 o 15:00 hod. bola v priestoroch Historickej budovy Slovenského národného divadla sprístupnená výstava Francúzska noblesa a ruská veľkoleposť/Marius Petipa na slovenských baletných scénach.

Následná vernisáž výstavy sa uskutočnila 11. marca 2018 o 17:30 v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla a to v deň 200. výročia narodenia Mariusa Petipu.

Kurátorky výstavy Monika Čertezni a Eva Gajdošová sa prostredníctvom šestnástich výstavných panelov pokúsili v skratke zachytiť históriu petrohradskej a moskovskej baletnej tvorby Mariusa Petipu.

Kritériom pre výber fotografií bolo zachytenie interpretačných generácií slovenských baletných umelcov, estetický a technicko-interpretačný vývoj baletného umenia. Jednotlivé panely inscenácií boli doplnené aj o scénické a kostýmové návrhy, pričom majoritný podiel na obsahu mali materiály z naštudovaní choreografií Mariusa Petipu v Slovenskom národnom divadle a v Štátnom divadle v Košiciach.

 

Tanečná kozmopolitka Alica Pastorová

Pri príležitosti výročia nedožitých 90. narodenín tanečnice, dramaturgičky, teoretičky a historičky tanca Alice Pastorovej-Flachovej (11. 2. 1928, Těšín – 24. 2. 2006, Bratislava) pripravilo Centrum výskumu divadla v spolupráci so Slovenským národným divadlom výstavu s názvom Tanečná kozmopolitka Alica Pastorová.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 11. mája 2018 o 17:00 v novej budove Slovenského národného divadla.

Zámerom panelovej výstavy bolo zachytiť životnú púť Alice Pastorovej-Flachovej od jej začiatkov v baletnej škole Iva Váňu Psotu v Brne, cez tragické obdobie 2. svetovej vojny, návrat na baletné scény, pôsobenie na pozícii dramaturga, až po jej pedagogické aktivity.

 

Eva Jaczová

Pri príležitosti 20. výročia úmrtia Evy Jaczovej (30. január 1920, Piešťany – 18. jún 1998, Bratislava) pripravilo Centrum výskumu divadla v spolupráci so Slovenským národným divadlom výstavu s názvom Eva Jaczová.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila 12. júna 2018 o 17:00 v priestoroch foyeru VIP salónika v Historickej budove Slovenského národného divadla.

Ambíciou panelovej výstavy bolo predstaviť osobnosť Evy Jaczovej nielen ako našu významnú tanečnú pedagogičku a predstaviteľku výraznej interpretačnej generácie baletných sólistov, mienkotvornú tanečnú kritičku a publicistku či prvú slovenskú baletnú dramaturgičku, ale najmä ako človeka nesmierne vzdelaného, rozhľadeného, s iskrivým zmyslom pre humor.

A
A
A