Aktuálne výstavy

Nové:

 

Cesty hľadania a nachádzania - 50 rokov Divadla Jána Palárika v Trnave 

Divadlo Jána Palárika v Trnave v spolupráci s Divadelným ústavom pripravilo výstavu venovanú 50 výročiu vzniku divadla. Autori výstavy sa v nej zamerali na  zlomové momenty dejín Divadla Jána Palárika, ktoré svojou špecifickou históriou tvorilo nielen svoje divadelné dejiny ale aj  časť histórie mesta za posledných 50 rokov. Okrem úspešných inscenácií či spoluprác chceli venovať pozornosť dielam, ktoré nie sú širšej verejnosti a pamätníkom až tak známe.  Pre autorov bolo zaujímavé sledovať podoby inscenácií pre deti a mládež počas rôznych dejinných udalostí ako socializmus, zmena spoločenského systému či súčasné formy.

Autori výstavy Marek Godovič, Jakub Molnár

Odborná spolupráca Dária Fojtíková Fehérová, Dagmar Podmaková, 

Grafické riešenie DJP

Výstava je sprístupnená v priestoroch Divadla Jána Palárika v Trnave od 4. 6. 2024. 

 

 

Reinštalácie:   

 

Majstrovské lekcie

Divadelný ústav pripravil výstavu venovanú režisérovi Ľubomírovi Vajdičkovi k jeho životnému jubileu. Výstava prináša jeden z možných pohľadov na jeho tvorbu a najmä na jeho dlhoročné pedagogické pôsobenie na Katedre réžie a dramaturgie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ľubomír Vajdička počas svojho pôsobenia uviedol na umeleckú dráhu desiatky režisérov a dramaturgov, z ktorých sa stali aj uznávaní dramatici, kultúrni manažéri, publicisti, pedagógovia či teatrológovia. Výstava uvádza ich spomienky na profesora a paralelne zoznamuje potenciálnych návštevníkov s myšlienkovým svetom režiséra Vajdičku a jeho kľúčovými inscenáciami, ktorými sa zapísal do Zlatej kolekcie slovenského divadla.

Autorky výstavy Vladislava Fekete, Zdenka Pašuthová, grafické riešenie Mária Čorejová. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Národného domu v Martine od 21. 6. 2024, v rámci festivalu Dotyky a spojenia. 

 

Divadelný plagát 

V Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene ste si mohli až do konca januára 2024 pozrieť panelovú výstavu venovanú divadelnému plagátu, ktorú sme zostavili v nadväznosti na premiéru zvolenskej inscenácie Hamlet. Výstava predstavuje výber z plagátovej tvorby rôznych výtvarníkov, umelcov, fotografov a grafických dizajnérov vytvorenej pre divadelnú hru Hamlet od Williama Shakespeara a iné divadelné hry, ktoré na Hamleta odkazujú. Svoje zastúpenie vo výbere divadelných plagátov má činohra, opera aj balet. Plagáty použité na výstave pochádzajú zo zbierok a archívov Divadelného ústavu, Slovenského komorného divadla Martin, Národného divadla Košice, Divadla Andreja Bagara v Nitre a Divadla Aréna. 

Reinštalovanú výstavu si od 12. 2. 2024 môžete pozrieť na 1. poschodí Divadelného ústavu. 

Výstavu pripravil Divadelný ústav, autorom textu je Miroslav Daubrava a plagátový výber zostavila Zuzana Poliščák Šnircová. 

 

Múzy v chrámoch

alebo

Ján Palárik v premenách slovenskej profesionálnej réžie

Divadlo Jána Palárika v Trnave v spolupráci s Divadelným ústavom pripravilo výstavu Múzy v chrámoch alebo Ján Palárik v premenách slovenskej profesionálnej réžie pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika. Názov je inšpirovaný výrokom z autorovej dobovej state Dôležitosť dramatickej národnej literatúry: „Najprv povstali Múzy, a len potom sa im chrámy stavali.“ Palárik sa postavenia chrámu pre svoje Múzy nedočkal, napriek tomu sa jeho komédie stali jedným zo základných pilierov repertoáru slovenských profesionálnych divadiel. Už v roku 1921 začínala Palárikovým Inkognitom svoju činnosť zájazdová spoločnosť Slovenského národného divadla, tzv. Marška, v rovnakom čase ju uvádzala aj hlavná scéna v Bratislave. Viac ako storočná profesionálna inscenačná tradícia dnes pokračuje v Divadle Jána Palárika. Výstava je koncipovaná ako dialóg klasika dramatickej tvorby 19. storočia s klasikmi slovenskej profesionálnej réžie. Prvým je Ján Borodáč, nasleduje Karol L. Zachar, Ivan Lichard, Magda H. Lokvencová, Ľubomír Vajdička, Ján Sládeček, Juraj Nvota, atď. Fotografie z jednotlivých inscenácií a výroky vybraných osobností réžie sa usilujú zachytiť interpretačný kľúč k Palárikovým dielam v premenách dejín. Od počiatočného národno-obrodeneckého pátosu cez radosť, krásu a sviatočnosť až k menej lichotivým, odfolklorizovaným, groteskno-kritickým podobám. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch prízemia Divadelného ústavu na Jakubovom námestí 12 od 12. 2. 2024. 

Autorka výstavy Zdenka Pašuthová, grafické riešenie Pavol Borodovčák.

 

Eva Kristinová... jednoducho kráľovná

Výstava vznikla v roku 2018 pri príležitosti životného 90-ročného jubilea. Výstava venovaná významnej umelkyni predstavuje prostredníctvom archívnych fotografií cestu Kristinovej umeleckej kariéry od jej absolútnych začiatkov cez výrazné piliere jej hereckej dráhy, teda jedinečné výkony, ktoré sa zlatými písmenami zapísali do dejín slovenského herectva, až po kreácie stvárnené mimo divadelného javiska – pred televíznou či filmovou kamerou, ale i tie z pódií počas jej početných recitačných večerov. V histórii slovenského herectva sme mali a stále máme dostatok kvalitných herečiek, ale len málo tragédok – interpretiek disponujúcimi titanizmom vnútorného i vonkajškového prejavu, majestátnosťou vzhľadu a s nimi spojenú špecifickú kultúru práce s drsným altovým zafarbením hlasu. Jednou z tých mála tragédok bola Eva Kristinová. Jej hereckým odborom boli najmä postavy hrdých a nebojácnych žien, či už z prostredia slovenskej dediny alebo honosného aristokratického paláca. Eva Kristinová bola totiž herečkou veľkých kráľovských osudov.

Výstava je sprístupnená v priestoroch Akadémie umení v Banskej Bystrici od 15. 2. 2024. 

Autor výstavy Karol Mišovic, grafické riešenie Viera Burešová.

 

Miloš Pietor – lord slovenského divadla

Nedožité 90. narodeniny Miloša Pietora si Divadelný ústav v spolupráci so Slovenský národným divadlom pripomenie výstavou, ktorá predstaví jeho najvýznamnejšie inscenácie. 

Miloš Pietor pochádzal z významnej martinskej rodiny, ktorá patrila k oporám slovenského kultúrneho života. Do dejín slovenského divadla sa zapísal inscenáciami A. P. Čechova, W. Shakespeara, ale aj inscenáciami slovenskej klasiky. Svojím profesionálnym prístupom, vzdelaním a režijným rukopisom sa výrazným spôsobom podieľal na umeleckom profilovaní divadiel, v ktorých pôsobil a slovenského divadla vôbec. Najvýraznejšiu stopu zanechal v DSNP Martin (dnes Komorné divadlo Martin), na Novej scéne a v Slovenskom národnom divadle, kde od roku 1990 až do predčasnej smrti pôsobil aj ako riaditeľ. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Národného domu v Martine od 21. 6. 2024, a to v rámci festivalu Dotyky a spojenia.

Autorka výstavy Martina Daubravová, grafické spracovanie Katarína Balážiková.

 

Legenda zvaná Jozef Kroner

Reinštalácia výstavy k 100. výročiu narodenia významného slovenského umelca.

Jozef Kroner patrí k najvýraznejším talentom slovenského herectva. Jeho umelecké majstrovstvo si diváci dodnes pripomínajú vďaka reprízam desiatok filmov, televíznych i rozhlasových inscenácií. Kronerovym hereckým odborom boli drobní hrdinovia a bežní ľudia, v pokoji si nažívajúci svoj životný kolobeh. Či už to boli roly komické, dramatické alebo tragikomické, vždy išlo o precízne štúdie ľudského typu, prejavom tak blízkym divákom v hľadisku, za obrazovkou alebo rozhlasovým prijímačom. Majstrovstvo jeho osobnosti tkvelo v tom, že divákov vedel srdečne rozosmiať, aj úprimne rozplakať. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Národného domu v Martine od 21. 6. 2024, a to v rámci festivalu Dotyky a spojenia.

Autorom výstavy je Karol Mišovic, grafické riešenie Mária Čorejová. 

 

Thespisova kára Ivana Petrovického

Divadelný ústav v roku 2014 pripravil pri príležitosti nedožitých osemdesiatych narodenín režiséra Ivana Petrovického putovnú výstavu s názvom Thespisova kára Ivana Petrovického. Výstava predstavila jeho život a tvorbu, jeho najvýznamnejšie réžie i jeho hereckú a riaditeľskú činnosť. Petrovický bol renesančný človek, ktorý našiel svoj životný cieľ – vzdorovať osudu a činiť dobro pre dobro veci samej. Ako významná osobnosť si zaslúžil svoje miesto v divadelnej obci. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Národného domu v Martine od 21. 6. 2024, a to v rámci festivalu Dotyky a spojenia.

Autorky výstavy Katarína Kunová a Zuzana Šnircová, grafické riešenie Viera Burešová. 

 

 

Pretrvávajúce výstavy:

 

Pas de deux

Ikonické páry baletu 20. storočia v Slovenskom národnom divadle

Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravili výstavu, ktorá zachytáva výber z najznámejších sólistov Baleru SND od jeho vzniku až po koniec 20. storočia. Pas de deux je predovšetkým stretnutím dvoch ľudí, ktorí so sebou nesú množstvo  intenzívnych emócií, vrátane lásky, smútku, strachu, radosti, túžby, dôvery ale aj nenávisti, boja a manipulácie. Je ako okno do fascinujúceho sveta ľudských vzťahov a energie dvoch ľudí, ktorí sa stretli v duete na javisku.

VýstavaPas de deux Ikonické páry baletu 20. storočia v Slovenskom národnom divadle okrem iného prináša aj odkaz vynikajúcich fotografov SND, ktorí počas desaťročí zachytili svojim fotoobjektívom vzácnu esenciu príbehov z najznámejších baletov klasického a neoklasického repertoáru Baletu SND.

Výstava je sprístupnená v priestoroch Tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení od 11. 1. 2023.

Autorky výstavy Eva Gajdošová a Monika Čertezni, grafické spracovanie SND.

 

Andrej Bagar

Výstava Andrej Bagar (1900 – 1966) včera, dnes a zajtra je stálou expozíciou zo zbierok Divadelného ústavu, ktorú pracovníci pripravili pre Základnú školu Andreja Bagara v Trenčianskych Tepliciach pri príležitosti 111. výročia jeho narodenia. Výstava zachytáva jeho súkromný život i jeho umeleckú kariéru. Neposldenom rade sa autorka výstavy zamerala aj na jeho politickú kariéru, vďaka ktorej sa zaslúžil o budovanie a rozvoj divadelnej kultúry a divadelného školstva na Slovensku. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Súkromného konzervatória v Nitre od 19. 9. 2023.

Autorka výstavy Katarína Kunová, grafický dizajn Viera Burešová.

 

Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery

Lucia Popp (1939 – 1993) patrí k najslávnejším slovenským hlasom, ktoré zanechali výraznú stopu v dejinách svetového operného umenia. Sopranistka vzácneho hlasu nádhernej, žiarivo teplej farby, ktorého hlavnou charakteristikou bola unikátna vrúcnosť prejavu. Výstava Lucia Popp – vrúcny hlas svetovej opery reflektuje významné míľniky jej kariéry a vďaka prístupu k jej pozostalosti aj množstvo dokumentov z osobného života. Bola pripravená pri príležitosti 80. výročia narodenia speváčky s ambíciou osloviť široké spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií a  pútavou formou predstaviť jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Súkromného konzervatória v Prešove od 13. 11. 2023.

Kurátor výstavy Jozef Červenka, grafické riešenie Nora Nosterská. 

 

Viliam Záborský

Divadelný ústav pripravil v spolupráci so Slovenským národným divadlom výstavu venovanú nedožitému 100. výročiu narodenia osobnosti Viliama Záborského. Viliam Záborský sa výrazným spôsobom podieľal na profilovaní prvej slovenskej scény a ako vynikajúci recitátor patril medzi zakladateľov slovenského recitačného umenia. Účinkoval v inscenáciách mnohých významných slovenských režisérov Jána Jamnického, Janka Borodáča, Jozefa Budského, Karola L. Zachara či Tibora Rakovského. Jeho doménou boli postavy, ktoré sa vyjadrovali vo veršoch a kde sa mohlo prejaviť jeho majstrovstvo pri narábaní so slovom, ovládaním rytmu a melódie. Účinkoval v 125 divadelných inscenáciách, v 25 filmoch, vo vyše 50 televíznych inscenáciách, daboval postavy asi v 50 zahraničných filmoch a nahovoril komentáre k mnohým dokumentárnym filmom či programom, a patrí tak medzi nezabudnuteľné legendy zakladateľskej hereckej generácie.

Výstava je sprístupnená v priestoroch Súkromného konzervatória v Prešove od 13. 11. 2023.

Kurátorka výstavy Martina Daubravová, grafické riešenie Martin Farbák.

 

Divadelný plagát 

Divadelný plagát je výrazom individuálneho majstrovstva autora schopného prepojiť vo svojom diele informačnú hodnotu a ideový zámer inscenátorov s vlastným osobitým umeleckým stvárnením témy. Je súčasťou vývoja a progresívnych premien výtvarného umenia. Neustále sa pohybuje v priestore aktuálnych, kultúrnych a umeleckých tendencií. Najvýznamnejšie plagáty ostávajú vryté v ľudskej pamäti. Výstava je len výberom z pôvodnej výstavy, ktorú pripravil Divadelný ústav zo svojich zbierok v roku 2020 v rámci storočnice slovenského profesionálneho divadla.

Časť výstavy je sprístupnená v priestoroch Vysokej školy múzických umení v Bratislave na Divadelnej fakulte, na Zochovej ulici, na 3. poschodí. 

Autor výstavy Miroslav Daubrava.

 

Romantik, komik i tragéd Jozef Adamovič

Výstava vznikla pri príležitosti hercových nedožitých 80. narodenín na podnet Súkromného konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach.

Výstava pripomína jedinečného herca, ktorý svoje postavy vytváral neopakovateľnou malebnosťou gesta a vycibrenou a kultivovanou javiskovou rečou. Osobitú variabilitu a výrazovú plastickosť jeho herectva dokazuje rôznorodý rozsah úloh v divadle – od romantických hrdinov, cez komediálne postavy, až k tragickým velikánom v Shakespearových tragédiách. 

Výstava je sprístupnená v priestoroch Štátneho konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach. 

Autorom výstavy je Martin Timko, grafické riešenie Ondrej Gavalda.

 

 

A
A
A
.