Začína sa Medzinárodný festival Divadelná Nitra. Zo skorej jesene sa jeho dátum presunul na neskorú jar

Divadelná Nitra 2024

Medzinárodný festival Divadelná Nitra má tento rok podtitul nový pohľad a spolu s ním aj jednu veľkú novinku:  zo skorej jesene sa jeho dátum zmenil na neskorú jar a začal sa už tento týždeň Prológom v Národnom divadle Košice. Sekcia Prológ najbližšie vo štvrtok 6. júna ponúkne baletné predstavenie v réžii Ondreja Šotha Zvláštna radosť žiť III a v piatok operu Giuseppe Verdiho Macbeth v réžii Antona Korenčiho a hudobnom naštudovaní Petra Valentoviča.

Tridsiaty tretí ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra sa bude konať od 7. do 12. júna 2024. Prinesie 6 inscenácií v hlavnom programe a vyše 30 podujatí v programe sprievodnom. Hlavný program sa bude okrem Nitry odohrávať aj v Košiciach a Bratislave.

V hlavnom programe vystúpia poľské divadlo Nowy Teatr, české Divadlo na Zábradlí, maďarský Dom pre súčasné umenie, Divadlo LUDUS, Slovenské národné divadlo a Bratislavské bábkové divadlo spolu s českým Divadlom Drak z Hradca Králové. Zoznámiť sa podrobne s pestrým festivalovým programom a sprievodnými podujatiami môžete na nasledujúcom odkaze: NITRAFEST.SK – HLAVNÝ A SPRIEVODNÝ PROGRAM.

 

Šesť inscenácií v hlavnom programe

  • Otváracím predstavením hlavného programu bude v sobotu 8. júna inscenácia pražského Divadla Na zábradlí Verejní nepriatelia

  • Po prvý raz sa v hlavnom programe nitrianskeho festivalu predstaví bratislavské Divadlo LUDUS, a to s inscenáciou románu Édouarda Louisa História istého násilia v úprave Martina Kubrana a režisérky Barbory Chovancovej. Inscenácia získala Grand Prix na festivale Nová dráma/New Drama 2024.

  • Zástupcom poľského divadla je tentoraz varšavský Nowy Teatr s inscenáciou Fóbia, ktorá mala premiéru len v novembri 2023. 

  • Maďarsko tentoraz reprezentuje produkcia Domu pre súčasné umenie Trafó z Budapešti, inscenácia Spievajúca mládež od autorov a režisérov Judit Böröcz, Bence György Pálinkás a Máté Szigeti, označovaná ako zborové divadlo.

  • Slovenské národné divadlo reprezentuje na festivale slovenský debut českej režisérky Daniely Špinar Sme v pohode od amerického dramatika a komika Paula Rudnicka. 

  • Uvidíte výsledok česko-slovenskej spolupráce: Bratislavského bábkového divadla a Divadla Drak z Hradca Králové, inscenáciu Zbojník a Gašparko v réžii Šimona Spišáka a Jakuba Vašíčka. 
     

Zastavte sa počas festivalu pri publikáciách o divadle

Veľmi sa tešíme, že festivalové publikum bude mať možnosť stretnúť sa s knihami Divadelného ústavu v kultúrnom priestore bod.K7 nielen počas festivalu, ale aj celého roka. Určite nepremeškajte možnosť zoznámiť sa so sériou troch grafických románov, ktoré môžu potešiť tínedžerov vo vašom okolí: Alfred Jarry: Kráľ Ubu, Sofokles: Antigona, William Shakespeare: Romeo a Júlia. Do Nitry prinesieme aj knižné novinky Tom Stoppard: Hry, Wole Soyinka: Blázni a Špecialisti či knižný rozhovor Mira Dacha s jubilantom Ľubomírom Vajdičkom o živote a divadle Teátermacher. A v priestore bod.K7 nájdete ešte oveľa viac titulov z našej ponuky. Budeme sa tešiť, ak medzi nimi objavíte svoju novú obľúbenú publikáciu z oblasti divadla.

A
A
A
.