Lúčime sa s legendou baletu Vlastimilom Harapesom

Umelecký svet sa lúči s ďalšou významnou osobnosťou. Navždy nás opustil tanečník, herec, choreograf, režisér a pedagóg Vlastimil Harapes. Česť jeho pamiatke.

 

Vlastimil HARAPES

(*24. júl 1946, Droužkovice – †15. máj 2024, Praha)

Narodil sa 24. júla 1946 v obci Droužkovice. Na javisku stál už ako dieťa. S baletom sa bližšie zoznámil na chomutovskej hudobnej škole, potom prešiel na tanečné konzervatórium v Prahe, ktoré absolvoval v roku 1965. Tanec študoval tiež v Petrohrade v baletnej škole Malého akademického divadla (1968).

Od júla 1966 sa stal členom baletu pražského Národného divadla, v roku 1971 jeho sólistom. V rokoch 1987 až 1989 bol sólistom a šéfom baletu Laterny magiky. Postupne sa vypracoval na najznámejšiu osobnosť českej tanečnej scény.

Pre tanečné javisko mal ideálne psychofyzické predpoklady. Jeho prejav pôsobil aj v technicky náročných pasážach ľahko, plynulo, s pokojnou sebaistotou a nezameniteľnou eleganciou. Toto všetko spoluvytváralo jeho charizmatickú javiskovú osobnosť medzinárodného formátu.

 V rokoch 1990 až 2003 pôsobil ako choreograf a riaditeľ baletného súboru Národného divadla v Prahe. V rokoch 2005 až 2008 pôsobil v Balete Štátneho divadla Košice ako baletný majster. Od mája 2010 viedol jeden rok Balet Slovenského národného divadla v Bratislave.

Na divadelných doskách predviedol Vlastimil Harapes mnoho výrazných baletných kreácií. Zaujal napríklad ako ideálny predstaviteľ princov v baletoch Labutie jazero, Spiaca krásavica, Popoluška či Luskáčik.

V rokoch 1977 až 1983 bol stálym hosťom západonemeckej porýnskej opery v Duisburgu/Dűsseldorfe (Deutsche Oper am Rhein), hosťoval v Škótskom národnom balete, v súboroch Tokyo City ballet, v rímskej Akadémii tanca i v tamojšej opere. Jeho tanečnému umeniu tlieskalo publikum v desiatkach krajín Európy a tiež v Japonsku, v Austrálii, na Kube i v ďalších krajinách.

Meno Vlastimila Harapesa je späté nielen s divadlom a tancom, ale uplatnil sa tiež pred filmovými a televíznymi kamerami. 

Vlastimil Harapes bol nositeľom titulu zaslúžilý umelec (1976) a národný umelec (1989). V roku 2000 mu Európska únia umenia udelila Európsku cenu Gustava Mahlera za baletné výkony a v roku 2012 si prevzal Cenu Thálie 2011 za celoživotné tanečné majstrovstvo. V roku 2016 vstúpil do siene slávy pražského Národného divadla, na doskách ktorého prežil viac ako 40 rokov.

Vlastimil Harapes nás navždy opustil vo veku 77 rokov v stredu 15. mája 2024 v Prahe.

 

Lúčime sa s legendou baletu Vlastimilom Harapesom

P. I. Čajkovskij: Labutie jazero (Štátne divadlo Košice, 1985), Vlastimil Harapes ako hosť, zdroj DÚ

 

Lúčime sa s legendou baletu Vlastimilom Harapesom

S. Sergejevič Prokofjev: Romeo a Júlia (SND, 1976), zľava Vlastimil Harapes (Romeo), Soňa Romanovová (Júlia), foto Jozef Vavro

 


 


 

A
A
A
.