V Turecku vyšla knižne antológia hier slovenských autorov*iek

Festival Nová dráma/New Drama 2024 tento rok predstavil v sekcii Focus súčasnú tureckú drámu ako v teórii, tak aj v praxi. Nadviazali sme na dobrú spoluprácu, privítali sme teatrologičku Handan Salta a prekladateľku - režisérku Senem Cevher. 

Počas festivalu sme videli vystúpenie performerky Melek Ceylan v autobiografickej inscenácii Dvanásty dom, ktorú odohrala na netradičnom mieste - vo výklade Dočasného kultúrneho priestoru uprostred sídliska Petržalka. A súčasnú tureckú drámu už nájdete aj v kníhkupectvách: Divadelný ústav vydal pri príležitosti témy tohtoročnej sekcie Focus antológiu hier s názvom Turecká dráma.  

Veľmi sa ale tešíme aj z informácie, že slovenská dráma sa dostala do Turecka.  Na svete je antológia 4 slovenských hier preložených do turečtiny, ktorých autormi sú Karol Horák, Vladislava Fekete, Pavol Weiss a Michaela Zakuťanská. Kniha vznikla vďaka výbornej bilaterálnej spolupráci so Slovenskou ambasádou v tureckej Ankare a s teatrologičkou Julianou Beňovou, ktorá sa významne pričinila o vydanie antológie. Stalo sa tak aj vďaka finančnej podpore Slovenskej ambasády v Ankare a J. E. Jánovi Pšenicovi, ktorý podporil projekt.

Úvodnú štúdiu napísala Elena Knopová zo Slovenskej akadémie vied. Veríme, že si hry nájdu svoj inscenačný tím a svoje publikum. 

 

Slovenská dráma v Turecku

 

A
A
A
.