Teen Theatre Fest uvedie výstavu Klasika v grafickom románe aj workshop Antigona v komixe

Klasika v grafickom Trnave na festivale Teen Theatre Fest

Máme veľkú radosť, že výstava Klasika v grafickom románe úspešne putuje po Slovensku. Najbližšie ju môžete vidieť počas prvého ročníka divadelného festivalu Teen Theatre Fest v sprievodnom programe.

Kedy: 23. 26. 6. 2024 počas celého trvania festivalu

Kde: Kino Hviezda a Kreatívne centrum Trnava 

Klasika v grafickom románe, foto Milan LiškaPRÍBEH VÝSTAVY: V rámci rovnomenného medzinárodného projektu Klasika v grafickom románe  Divadelný ústav vydal tri grafické romány svetoznámych dramatických diel. Počas trvania projektu spolupracoval aj so Školou umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Študentky a študenti v rámci školského zadania pracovali na vlastných verziách komiksov – v roku 2020 podľa hry Romeo a Júlia, v roku 2022 podľa hry Antigona a v roku 2023 podľa hry Kráľ Ubu. Výsledkom sú tri výstavy študentských prác, ktoré reflektujú predstavy najmladšej generácie výtvarníčok a výtvarníkov o komiksovej podobe divadelnej hry.

Viac o výstave sa dočítate kliknutím na nasledujúci odkaz: VÝSTAVA KLASIKA V GRAFICKOM ROMÁNE. Atmosféru vernisáže v Kine Hviezda zachytil fotograf Tomáš Bokor. Pozrite si priloženú fotogalériu v závere článku. 

Súčasťou festivalového programu je aj tematický workshop Antigona v komixe v podaní združenia EDUdrama. Workshop je určený pedagogičkám a pedagógom 8. – 9. ročníka základných škôl a stredných škôl s cieľom poukázať na možnosti zaradenia metódy dramatickej výchovy do vyučovania. Aj tento program vznikol v rámci projektu Klasika v grafickom románe v spolupráci s Divadelným ústavom. Na workshop je potrebné sa prihlásiť kliknutím na nasledujúci odkaz: Antigona v komixe prihlásenie

Kedy: 25. 6. 2024 o 9.00 hod.

Kde: Galéria Jána Koniarka (Koppelova vila)

 

Teen Theatre Fest je medzinárodný divadelný bienále festival určený primárne pre mladé publikum. Prvý ročník festivalu organizuje Divadlo Jána Palárika v Trnave v spolupráci s ďalšími miestnymi, regionálnymi, kultúrnymi a vzdelávacími organizáciami a uskutoční sa v dňoch 22. 26. 6. 2024. Podľa organizátorov festival vznikol ako prirodzená požiadavka mapovať a reflektovať divadelnú prax, ktorá sa programovo zameriava na žánrové fúzie a presahy a zapĺňa medzery v tvorbe pre mládež.

Prvý ročník festivalu prinesie 8 inscenácií divadiel zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Česka, Ukrajiny i Nemecka. Súčasťou programu pre mladých budú aj koncerty, besedy, seminár mladej kritiky, predstavenia pre rodiny s deťmi, workshopy či výstavy.

Kompletný festivalový program nájdete na nasledujúcom odkaze: TEEN THEATRE FEST PROGRAM

 

Zaujala vás tradičná svetová dráma v netradičnej podobe komiksu? Kliknite na nasledujúce obrázky a zoznámte sa so sériou troch grafických románov, ktoré vydal Divadelný ústav. Nielen tieto knihy si môžete zakúpiť počas osobnej návštevy Divadla Jána Palárika v Trnave vo foyeri divadla, a to nielen počas festivalu, ale aj celého roka. 

Romeo a JúliaKráľ UbuSofokles

 

 

A
A
A
.