Študenti a študentky v Trebišove sa dozvedeli viac o M. R. Štefánikovi a o reflexii jeho osobnosti aj diela v divadelnej tvorbe

Astronóm, politik, diplomat, letec, brigádny generál, cestovateľ – v máji sme si pripomenuli 105 rokov od smrti Milana Rastislava Štefánika. Pred piatimi rokmi pripravil Divadelný ústav výstavu Generál na javisku, ktorá reflektuje divadelné inscenácie slovenských profesionálnych divadiel vychádzajúce zo Štefánikovho života a diela. Výstavu aktuálne môžete vidieť v Zemplínskej knižnici v Trebišove, kde osobnosť M. R. Štefánika vo štvrtok 23. mája 2024 priblížil stredoškolským študentom a študentkám počas svojej prednášky kurátor výstavy a teatrológ Marek Godovič z Divadelného ústavu.

 

Výstava Generál na javisku.

Divadelný ústav ďakuje Zemplínskej knižnici v Trebišove za pozvanie, Eve Demeovej a jej kolegyniam za prijatie a študentstvu Cirkevného gymnázia sv. Jána Krstiteľa za pozornosť.

Výstava Generál na javisku a prednáška Mareka Godoviča

 

Viac o výstave: Osobnosť Milana Rastislava Štefánika v sebe skrýva atribúty dramatickej postavy. Jeho profesionálny aj osobný život, dejinné zmeny, ktorých sa stal súčasťou a v kontexte našej histórie aj ich hýbateľom, ho priam predurčujú k námetu pre divadlo.

Inšpirácie a impulzy, ktoré do slovenskej kultúry priniesol M. R. Štefánik, sú nezastupiteľné. Okrem kľúčového podielu na vzniku Československa sa významne vpísal do povedomia ako renesančná osobnosť, ktorá mala vplyv aj na mnohé oblasti umenia a kultúry. Boli ním inšpirované rozhlasové pásma, romány, divadelné hry či televízne filmy. 

Výstava Generál na javisku približuje inscenácie slovenských profesionálnych divadiel (Divadlo Andreja Bagara v Nitre,  Balet Štátneho divadla Košice, Radošinské naivné divadlo, Združenie pre súčasnú operu, Divadlo Aréna  v spolupráci s Městským divadlom Zlín) , ktoré sa nechali priamo inšpirovať osobnosťou M. R. Štefánika. 

Kurátorom výstavy, ktorá vznikla v roku 2019, je Marek Godovič. Grafické riešenie pripravil Ondrej Gavalda. 

 

 

A
A
A
.