Navždy odišla popredná sólistka Opery SND Nina Hazuchová (24. 5. 1926 - 3. 4. 2020)
Nina Hazuchová - Carmen
G. Bizet: Carmen
SND, 1954
Foto Podhorský

Narodila sa v rodine ruských emigrantov, ktorí ušli z vlasti po revolúcii r. 1917 do Brna.Ninu Hazuchovú od detstva priťahovalo javisko, najmä balet a spev.  Po maturite na gymnáziu v Bratislave študovala v r. 1943-48 na Štátnom konzervatóriu v Bratislave spev u prvej slovenskej vokálnej pedagogičky profesorky Dariny Žuravlevovej. Talent i poctivá práca s hlasom priviedli mladú poslúchačku už v treťom ročníku bratislavského konzervatória k predspievaniu a následnému angažmánu v Opere SND. Muzikantsky pohotovú, smelú a muzikálnu speváčku s nádherným lyrickým mezzosopránom si okamžite všimla nielen laická, ale i odborná verejnosť.

Stvárnila množstvo postáv napríklad v inscenáciách  Verdiho opier. K nezabudnuteľným patrí postava Maddaleny  z Rigoletta. Ruský repertoár bol pre speváčku Ninu Hazuchovú zakaždým naplneným umleckým výkonom. Presvedčila v postavách Borodinovej Končakovny, Čajkovského Poliny a Oľgy i Šebalinovej Kataríny či Prokofjevovej Klaudije.

Slovenský repertoár  Nine Nadeždine Hazuchovej ponúkal azda s výnimkou Blagoty zo Svätopluka, skôr menšie príležitosti, ktorých sa však speváčka vždy zhostila s eleganciou a gráciou nehovoriac o jej profesionálnych speváckych kvalitách. Umelecký presvedčivým výkonom bola aj jej Carmen v inscenácii rovnomennej Bizetovej opery.

Nina Hazuchová sa dožíva zlatého veku a stále je duševne i fyzicky svieža, pôvabná, ku každému neobyčajne milá a vždy prítomná v hudobnom svete, v ktorom sleduje nové generácie spevákov a premiéry Opery SND.

 

Česť jej pamiatke!

A
A
A