Konferencia Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali

 

Divadelný ústav vás pozýva na konferenciu s názvom Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali. Uskutoční sa 15. a 16. novembra 2023 v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave so začiatkom o 9.15 hod. 

V roku 2023 sme si pripomenuli 30. výročie vzniku Slovenskej republiky. Dňa 1. januára 1993 začalo Slovensko viesť aj vlastnú a zvrchovanú kultúrnu politiku, a to na všetkých úrovniach – od organizačnej, ekonomickej, legislatívnej až po rozvoj divadelnej siete a samotnú divadelnú tvorbu. Témy dvojdňovej konferencie budú zamerané na kultúrno-spoločenské i organizačné zmeny v divadlách, rozvoj prezentácie divadiel doma a v zahraničí a filozofické východiská pri formovaní umeleckých výpovedí. 

Moderátormi konferencie budú Michaela Mojžišová a Peter Himič. Konferenciu 15. novembra o 9.15 hod. otvoria kultúrna manažérka, teatrologička a bývalá ministerka kultúry vo vláde odborníkov Silvia Hroncová a historik Ivan Kamenec.

Vstup je zdarma, v prípade záujmu o účasť na konferencii je ale potrebná registrácia vopred e-mailom na adresu daria.feherova@theatre.sk.

Program konferencie Divadlo a 30 rokov samostatnej Slovenskej republiky alebo Ako sme sa hľadali

Súčasťou konferencie bude aj sprievodné podujatie, ktoré Divadelný ústav pripravuje v spolupráci so Slovenským národným divadlom – reinštalácia výstavy Ako sa hľadáme alebo 30 rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách. Autorský tím, kurátori Lenka Dzadíková a Marek Godovič sa zamýšľali, akým spôsobom reflektujú tri desaťročia našej republiky divadelníčky a divadelníci. Výstava nazerá na obdobie uplynulých tridsiatich rokov prostredníctvom fotografií, objektov od slovenských výtvarníčok a výtvarníkov aj úryvkov z dobovej tlače. 

Vernisáž výstavy sa uskutoční 15. novembra 2023 o 17.00 hod. vo Výstavnej sieni Slovenského národného divadla.

Pozvánka na vernisáž výstavy Ako sa hľadáme: 30 rokov Slovenskej republiky v divadelných inscenáciách

 

A
A
A
.