Kniha týždňa: VÝKRIK/VOĽBA
Výkrik Voľba

Divadelný ústav pri príležitosti pamätného dňa 9. 9. vyhlasuje publikáciu VÝKRIK/VOĽBA za knihu týždňa ako spomienku na obete diskriminácie a deportácie.

Obe knihy kúpite v Prospere za 5,00 € do 13.9.2019

V roku 1941, 9. septembra, vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939 – 1945) vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Nasledovala diskriminácia a deportácie Židov do koncentračných táborov, kde väčšina za strašných okolností zahynula. Na pamiatku obrovského množstva obetí je 9. september na Slovensku vyhlásený za pamätný deň.

Aj slovenská dráma reflektovala tragické osudy ľudí odvlečených do lágrov. Mnoho Slovákov pomáhalo, mnoho na svoje hrdinstvo doplatilo nepohodlím, stratami i vlastným životom. Ale postoj našich ľudí bol aj odlišný. Jednou z hier, ktorá odkrýva osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, ale i správanie sa Slovákov, ktorí mali to šťastie, že sa ich vojna príliš nedotkla, ich nedôverčivosť, ľahostajnosť a strach, je aj TICHO od Juraja Váha.

Divadelnú hru Ticho Juraja Váha nájdeme i v zborníku hier s tematikou prvej a druhej svetovej vojny VÝKRIK/VOĽBA, ktorý vyšiel pri príležitosti výročí vypuknutia prvej a druhej svetovej vojny, SNP, ale aj pri príležitosti ukončenia týchto strašných udalostí.

Všetky knihy Divadelného ústavu nájdete v IC Prospero na Jakubovom námestí 12, na www.theatre.sk a v sieti slovenských kníhkupectiev. 02/20487405, prospero@theatre.sk

A
A
A