Inscenované čítanie Amerického cisára online z New Yorku

V rámci jarnej časti festivalu Rehearsal for Truth, ktorý už tretí rok organizuje  The Vaclav Havel Library Foundation (VHLF) a Bohemian Benevolent and Literary Association (BBLA) z New Yorku  sa v ňoch 28. – 31. mája 2020 uskutoční séria diskusií a inscenovaných čítaní hier z krajín bývalého východného bloku – z Poľska, Rumunska a Slovenska. Registrovaným záujemcom bude k dispozícii online.

V sobotu 30. 5. 2020 od 1:00 hod. nášho času je v programe čítanie dramatizácie Michala Ditteho Americký cisár, ktorá vznikla podľa reportážnej knihy Martina Pollacka - Americký cisár. Masový útek z Haliče. |KAISER VON AMERIKA. Die große Flucht aus Galizien|

Informácie o podujatí a možnosť sa registrovať pomocou odkazu RSVP nájdete na webovej stránke https://www.rehearsalfortruth.org/program/the-american-emperor

The American Emperor (2018). Written by: Michal Ditte (Slovakia), based on a book by Martin Pollack. Director: Jacquelyn Claire de Villiers. Cast: Elizabeth Andrews (Rifke), Michaela Boruta (Slovak Name Litany), Jennette Cronk (Bertha Pappenheim, Trade Unionist), Michael Frishman (Mendel), Zane Gillion (Anti-Semite, Octopus, Boss, Galician), Pierre Louis le Grange (Mathias Komara, Galician), Megan Metrikin (Legend, Statue of Liberty, Galician), Caren Skibell (Translator, Receptionist, Galician), Drew Valins (John Doe, Workman). Translated by: Lucia Faltin. Stage directions: Megan Metrikin. Zoom background design: Anna Niklova. Dialect coach: Michaela Boruta. Running time: 90 min.

 

V slovenskej verzii sa tento text stal podkladom pre koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň. Scénická kompozícia spracovala tému hromadného vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia a dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku 19. storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi a osudmi konkrétnych ľudí.

* Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam "kontaminovaným dejinami". V jeho ďalšej knihe Smrť v bunkri spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami - s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov.

A
A
A
.