Posolstvo k Svetovému dňu tanca 2022

Svetový deň tanca

Kang Sue-jin
Tanečníčka, umelecká šéfka Kórejského národného baletu

Katastrofa pandémie COVID-19 zastavila náš slobodný život, aký sme poznali predtým a uprostred tejto tragédie nás núti prehodnotiť význam slov „tanec“ a „tanečníci“. V dávnej minulosti bol tanec prvotným vyjadrovacím a komunikačným prostriedkom prostredníctvom gest; napokon sa stal scénickým umením schopným dotknúť sa ľudských duší a inšpirovať svoje publikum. Tanec je umením jedinečného okamihu, ktorý, keď sa raz naplní, je ťažké znovu zopakovať v rovnakej podobe, pretože je vytváraný celým telom a dušou. Tanec je tvorený pominuteľnými momentmi, čím predurčuje tanečníkov byť neustále v pohybe. Pandémia COVID-19 však obmedzila a dokonca aj prerušila umenie tanca vo svojej pôvodnej forme.

Aj napriek zlepšujúcej sa situácii tanečné produkcie ešte stále podliehajú mnohým obmedzeniam. Aj preto si uchovávame vzácne spomienky na časy, keď sa tanec a tanečníci leskli ako vzácne drahokamy a svojím jasom osvetľovali tmy ľudskej úzkosti a prinášali nádej a chuť do života.

Rovnako je dôležité si pripomenúť, že počas otrasov z morových pandémií v stredovekej Európe bol 28. júna 1841 v Parížskej opere s enormným ohlasom uvedený balet Giselle zobrazujúci víťazstvo lásky nad smrťou. Odvtedy sa balet Giselle hrá po celej Európe a po celom svete, aby utešoval a povzbudzoval duše ľudstva spustošeného pandémiou. Podobne sa ma dotkla aj jedna z interpretácií tohto prvotného naštudovania, ktorým je veľkoleposť ducha baleríny snažiacej sa uniknúť pred ťažobou svetových útrap.

Osamelé a unavené publikum túži po súcite a úteche tanečníkov. Ako tanečníci veríme, že naše mávanie krídlami vlieva nádej do srdca tým, ktorý milujú tanečné umenie a dodáva im odvahu prekonať túto pandémiu.

Moje srdce už začína búšiť.

Posolstvo každoročne vzniká z iniciatívy Medzinárodného divadelného inštitútu (ITI).

Oslava jubilejného 40. Medzinárodného dňa tanca sa uskutoční v piatok 29. apríla 2022 o 14.00 hod. v Paríži, vo Francúzsku (online).

Medzinárodný deň tanca tento rok oslavuje svoje 40. výročie. Tento rok sa na jeho oslave predstaví päť krásnych tanečných produkcií z rôznych kontinentov (Afrika, Ázia a Tichomorie, Amerika, Európa a arabské krajiny). Cieľom oslavy je spojiť ľudí a ukázať svetu krásu a rozmanitosť tanečného umenia. Všetky videá tanečných produkcií budú dostupné dňa 29. apríla na oficiálnej webovej stránke Medzinárodného dňa tanca: www.international-dance-day.org.

Okrem online oslavy organizuje Kórejské centrum ITI v spolupráci s Generálnym sekretariátom ITI oslavu aj v Soule v Južnej Kórei.

A
A
A
.