Noc divadiel 2022 s aktuálnou témou Vojna nemá ľudskú tvár

Noc divadiel 2022

Noc divadiel otvára brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku trinásty raz. Ponúka výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Do 13. ročníka sa zapojí 50 divadiel v 23 mestách s témou „Vojna nemá ľudskú tvár“.

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy a ďalšie kultúrne priestory otvárajú 19. novembra dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, a demonštrujú svoju otvorenosť novým podnetom a inšpiráciám. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008.  Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov vo vybraných krajinách Európy. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave.

Noc divadiel je podujatie, ktoré charakterizuje otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami).

Program Noci divadiel 2022 sa odohráva v 23 slovenských mestách a vo viac ako 50 divadlách, kultúrnych centrách, umeleckých školách a kultúrnych priestoroch po celom Slovensku. Noc divadiel je výnimočné podujatie, ktoré vytvára veľkú divadelnú rodinu a okrem profesionálnych umelcov zapája aj ochotnícke súbory. Popri divadle je pripravený aj rozmanitý sprievodný program – výstavy, videoprojekcie, rozhovory s divadelnými osobnosťami, divadelné kvízy, workshopy, koncerty.

Žijeme v pohnutej dobe, kedy sme svedkami pokusu nielen o likvidáciu suverénneho štátu - Ukrajiny, ale aj jeho identity. Identity tvorenej kultúrou a umením. Všetci máme stále v živej pamäti bombardovanie Mariupoľského divadla, zničenia divadla v Charkove a deti                    z ukrajinských baletných umeleckých škôl, ktoré sme prichýlili na Slovensku. Vojna naozaj nemá ľudskú tvár, ako hovorí aj hlavná téma tohtoročnej Noci divadiel. O to ľudskejšiu ju však musíme mať my všetci“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová .

Aj počas trinásteho ročníka Noci divadiel zostávame verní základným princípom, ktoré sme si zvolili na štarte tohto podujatia. Sú nimi predovšetkým exkluzivita, kreativita a interakcia. Divadlám a divákom opäť ponúkame základnú vodiacu líniu v podobe hesla Vojna nemá ľudskú tvár, ktoré vzniklo ako parafráza názvu diela oceňovanej bieloruskej autorky a nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. Som nesmierne rada, že naše divadlá neprestávajú vnímať kritickú realitu, v ktorej žijeme, a že si uvedomujú všetky možnosti vlastnej angažovanosti. Noc divadiel ponúka aj takéto formy“ uviedla riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Zapojené divadlá ponúknu netradičné zážitky:

 • Umelecké reakcie na vojnu na Ukrajine, kde sa umelci podelia o svoje bezprostredné zážitky z napadnutých oblastí aj prostredníctvom zhotovenej dokumentácie.
 • Tanečné improvizácie
 • 6 epizód online komediálneho seriálu Hravé čítanie
 • Deň otvorených dverí
 • Rozhovory o histórii a tvorbe divadla
 • Výstavu Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska
 • Príbeh o stvorení sveta
 • Tanečný workshop
 • Súčasnú drámu pre teenagerov

Banská Bystrica – Bátovce – Bratislava – Hlohovec – Kladzany – Košice – Levice  – Martin – Medzibrod ­ – Nitra – Nové Zámky – Považská Bystrica - Prešov – Prievidza – Púchov – Senec – Spišská Nová Ves – Topoľčany – Trebišov – Trnava – Zohor – Zvolen – Žilina

Zoznam zúčastnených divadiel:

Banská Bystrica

Bátovce

Bratislava

Hlohovec

Kladzany

Košice

Levice

Martin

Medzibrod

 • Potulné dividlo J+T

Nitra

Nové Zámky

 • Divadlo Paradox Nové Zámky

Považská Bystrica

Prešov

Prievidza

 • Divadlo „A“ a Divadlo SHANTI, o. z. Prievidza - Dom kultúry Prievidza -www.facebook.com/DivadloPrievidza
 • Divadlo Z dvora a Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Púchov

Senec

Spišská Nová Ves

Topoľčany

Trebišov

 • ŠUM Trebišov

Trnava

 • Divadlo Jána Palárika v Trnave - www.djp.sk 

Zohor

Zvolen

 • Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene - www.djgt.sk  

Žilina

Kompletný program Noci divadiel 2022 nájdete na www.nocdivadiel.sk. Záznam z TK Noci divadiel tu

 

Koordinátor Noci divadiel na Slovensku  DU

 

MK SRDivadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou zriadenou Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky

    

Autor vizuálu: Matúš Hnát

Kompletný program na: www.nocdivadiel.sk
Facebook: http://www.facebook.com/Noc.divadiel

---

V prípade ďalších doplňujúcich otázok je vám k dispozícii:

Ing. Jana Dugasová

PR Divadelného ústavu

Divadelný ústav, Jakubovo nám. 12, 813 57 Bratislava

Tel. +421 2 2048 7106, Mobil: +421 918 838 761

E-mail: jana.dugasova@theatre.sk

A
A
A
.