Publikácie Divadelného ústavu

SÚČASNÝ TANEC/CONTEMPORARY DANCE. MADE IN SLOVAKIA (2. vydanie)

Eva Gajdošová

Detail publikácie

Vydavateľ
Divadelný ústav, Bratislava
Edícia
Slovenské divadlo
Rok vydania
2017
Počet strán
184
Rozmer
150 x 210 mm, brožovaná väzba
Jazyk
SK/ENG
ISBN
978-80-8190-021-1
Cena
nepredajné

Dvojjazyčný katalóg Súčasný tanec / Contemporary Dance. Made in Slovakia, ktorý zostavila a autorsky pripravila Eva Gajdošová predstavuje tridsať osobností, ktoré za pomerne krátky čas zanechali v slovenskom tanci výraznú stopu. Hoci takmer polovica z nich žije a pôsobí v zahraničí, vracajú sa na Slovensko ako tvorcovia a pedagógovia a udržujú kontakt s domácim dianím. Je to komunita, ktorú najväčšmi charakterizuje pojem „stieranie hraníc“ medzi krajinami, žánrami, profesiami. Hranica medzi tancom a fyzickým divadlom, performerom a tvorcom, choreografom a režisérom, divadlom a nedivadelným priestorom je čoraz menej podstatná. Prelínanie rôznych svetov znamená vzájomné obohacovanie, univerzálnosť z pohľadu profesií sa stáva nevyhnutnosťou.

Pri pátraní, v čom tkvie tajomstvo úspechu našich tanečníkov v zahraničí, sa z viacerých profilov vynára zaujímavá črta – spojenie so slovenským ľudovým tancom. V bohatej spleti kultúr Európy sa viacerí presadili vďaka návratu k vlastným koreňom. Okrem prehľadu tridsiatich osobností prináša katalóg výber z najzaujímavejších festivalov, divadiel, škôl a ďalších inštitúcií, ktoré sa venujú súčasnému tancu.

Autorka: Eva Gajdošová

Odborná redakcia: Jana Juráňová

Lektorka: Maja Hriešik

Jazyková redakcia slovenského textu: Michaela Mošaťová

Preklad: Katarina Cockrell

Jazyková redakcia anglického textu: Jana Levická

Foto na obálke: Vlado Holina

Grafický dizajn: Maria Rojko

Úryvok z knihy

Pri pátraní po našej tanečnej minulosti a jej osobnostiach nás stopy zavedú až do roku 1879. V tomto roku sa v Bratislave (vtedajšom Prešporku) narodil jeden z najvýznamnejších svetových reformátorov tanca Rudolf Laban. V tomto meste strávil detstvo a mladosť, no svoju slávnu tanečnú kariéru rozvíjal za hranicami Slovenska. V rodisku teda nezanechal nasledovníkov, ktorí by sa v medzivojnovom období (ako tomu bolo v Čechách) napojili na prúd novodobého európskeho tanca reprezentovaný menami Jaques Dalcroze, Kurt Jooss, Rosalia Chladek atď. Labanov odkaz sme začali napĺňať až oveľa neskôr.

Späť na všetky publikácie
A
A
A
.