FESTIVALOVÉ OCHUTNÁVKY: Laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka bude patrónom festivalu Nová dráma/New Drama 2024

Masterclass W. Soinku

Máme veľkú radosť, že patronát nad jubilejným 20. ročníkom festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024 prevezme nigérijský spisovateľ a laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka. Návštevníci*čky sa môžu tešiť na jeho masterclass. Uskutoční sa v utorok 14. 5. 2024 od 10.00 do 12.00 hod. v Tanečnom divadle Ifjú Szivek. Vstup na sprievodné podujatia je voľný, ale miesto bude potrebné rezervovať vopred. Prihlasovací formulár bude k dispozícii už čoskoro webe www.novadrama.sk. Divadelný ústav vydá pri tejto príležitosti aj antológiu jeho divadelných hier s názvom Blázni a špecialisti

Wole Soyinka – dramatik, básnik, prozaik a esejista

W. SoyinkaWole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru v roku 1986, počas svojej kariéry vydal vyše štyridsať diel a je stále aktívny vo viacerých medzinárodných umeleckých a ľudskoprávnych organizáciách. Soyinka je pôvodom Joruban – narodil sa a vyrastal v Nigérii. Vzdelanie získal v Nigérii aj vo Veľkej Británii a počas svojho života pôsobil na mnohých univerzitách po celom svete. Je emeritným profesorom literárnej komparatistiky na Obafemi Awolowo University v Nigérii, čestným celoživotným profesorom Churchill College – University of Cambridge vo Veľkej Británii a profesorom The Hutchins Center for African and African American Research – Harvard University v USA. V súčasnosti pôsobí tiež ako profesor spoločenských a humanitných vied na New York University Abu Dhabi.

Wole Soyinka je predovšetkým dramatik, no jeho dielo zahŕňa množstvo literárnych žánrov – od poézie cez drámu a prózu až po eseje. Vo svojich dielach sa zameriava najmä na skúmanie ľudského stavu v dichotómii moci a slobody. Jeho dvojzväzková zbierka esejí, ktorá vyšla v marci 2023 pod názvom Of Power And Freedom (O moci a slobode), zahŕňa takmer polstoročie reflexií práve na túto, ale aj iné témy, ktoré presahujú rôzne kultúry, politiky a dejiny. 

Soyinka sa nedávno vrátil na scénu prozaického žánru textom Chronicles From The Land Of The Happiest People On Earth (Kroniky z krajiny najšťastnejších ľudí na Zemi), ktorý bol zaradený do stovky najvýraznejších próz roku 2021 a bol preložený do viacerých jazykov.

 

ND 2024

 

 

 

 

 

 

 

 

A
A
A
.