Na javisku uvedieme najlepšie dramatické texty detí a mládeže. Pozývame vás na vyhodnotenie súťaže Dramaticky mladí 2024

Pozývame vás na slávnostné vyhodnotenie súťaže Dramaticky mladí 2024, ktoré sa uskutoční už 22. júna o 14.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí v Bratislave. Vstup na podujatie je voľný. Súčasťou sprievodného programu bude aj inscenované čítanie víťazných textov, ktoré pripravuje režisérka a performerka Veronika Malgot. Texty budú scénicky interpretovať herečky Katarína Macková, Adela Mojžišová a herec Peter Kadlečík. 

DM 2024

Do súťaže o najlepší dramatický text detí a mládeže vo veku od 9 do 18 rokov autorky a autori prihlásili 36 textov. Jubilejný 15. ročník súťaže vyhlásil už tradične Divadelný ústav.

Odborná porota tento rok pracovala v zložení spisovateľ a vysokoškolský pedagóg Peter Karpinský, rozhlasová redaktorka a spisovateľka Veronika Dianišková, teatrologička Lenka Dzadíková, ktorá bola zároveň predsedníčkou poroty. 

„Je mimoriadne potešujúce, že stúpol počet súťažných textov. V tomto roku zažila súťaž Dramaticky mladí jednu z najvyšších účastí vo svojej histórii,“ zhodnotila L. Dzadíková, podľa ktorej väčšie množstvo hier prináša aj širokú paletu tém. „Je zaujímavé, že východiská pre texty mladých ľudí sa z roka na rok menia. Niekedy sú viac prítomné technológie, komunikačné prostriedky, tematika počítačových hier, inokedy prevláda oblasť rodinných vzťahov. V tomto ročníku nemožno hovoriť o jednej silnej téme. Vyskytli sa detektívne zápletky, príbehy z vidieckeho prostredia, spracovanie povestí, ale napríklad aj filozofujúce príbehy s alegorickými postavami,“ dodala. 

Ďakujeme tohtoročným partnerom súťaže, ktorými sú Herecký inštitút a kníhkupectvo Martinus a ktorí sa rozhodli potešiť autorky či autorov ocenených textov:

Víťaz*ka súťaže získa možnosť zúčastniť sa na Letnej škole herectva, ktorú organizuje Herecký inštitút a kde okrem iných tvorivých aktivít zažije, ako s jeho či jej dramatickým textom pracujú ostatní účastníci letnej školy.

Kníhkupectvo Martinus venuje oceneným poukážky na nákup kníh, tašky a záložky.

22. jún sa blíži a čoskoro sa dozvieme, ktoré texty ocenila odborná porota. Už teraz však vieme, že ide o jednu z historicky najvyšších účastí v súťaži a máme z toho veľkú radosť!

Vizuál Dramaticky mladí 2024

Súčasťou projektu Dramaticky mladí sú aj Dielne kreatívneho písania pre deti a mládež. Ide o podpornú aktivitu, ktorú Divadelný ústav organizuje celoročne v spolupráci s vybranými profesionálnymi divadlami na Slovensku. Tento rok sa dielne realizujú pod lektorským vedením dramaturgov v ich domovských divadlách: v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave (lektor Mário Drgoňa), v Mestskom divadle Žilina (lektorka Daniela Brezániová), v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici (lektorka Iveta Škripková) a v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene (lektorka Uršuľa Turčanová).

Plagát k súťaži:

 

Plagát k súťaži DM

 

 

A
A
A
.