Publikácie Divadelného ústavu

KOMÚNA

Thomas Vinterberg, Mogens Rukov

Detail publikácie

Vydavateľ
Divadelný ústav, Bratislava
Edícia
Vreckovky
Rok vydania
2018
Počet strán
136
Rozmer
100 x 210 mm, brožovaná väzba
Jazyk
SK
ISBN
978-80-8190-031-0
Cena
vypredané

Najnovšia publikácia v edícii Vreckovky je posledná divadelná hra autorskej dvojice Vinterberg – Rukov. V slovenskom jazyku vychádza prvýkrát a je to aj vôbec prvé knižné vydanie tvorby Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova na Slovensku.

Prvé uvedenie sa odohralo vo viedenskom Burgtheatri (Akademietheater) v roku 2011 a následne vznikol podľa divadelnej hry aj celovečerný hraný film v réžii Thomasa Vinterberga. Práve Vinterbergovo detstvo sa stalo inšpiračným zdrojom pre príbeh rodiny, ktorá na základe súkromného konkurzu prijme do svojho domu priateľov a známych, aby spolu žili v osobitej komunite. Spočiatku zábavné spolužitie sa ale komplikuje, až vyvrcholí v nečakaný zvrat.

Thomas Vinterberg (1969) je dánsky filmový režisér a scenárista. Vo svojej generácii patrí k najuznávanejším a najznámejším vôbec, k čomu okrem včasne sa prejavujúceho talentu prispela i participácia vo filmárskom hnutí Dogma 95. V súlade s touto participáciou je aj zdôrazňovanie autentickosti a nepredvídateľnosti v celej Vinterbergovej tvorbe. K najznámejším Vinterbergovým dielam patria filmy Rodinná oslava (Festen, 1998), Za všetko môže láska (It’s all about Love, 2003), Submarino (2010), Hon (Jagten, 2012) a Komúna (Kollektivet, 2016). Posledná spomenutá produkcia je považovaná za Vinterbergov najosobnejší film, ktorému predchádzalo úspešné spracovanie látky v divadelnej podobe (Burgtheater Wien, 2011). V súčasnosti pripravuje nový film Kursk, podľa skutočnej tragickej udalosti z roku 2000, keď sa potopila ruská jadrová ponorka a tragédiu neprežila podstatná časť posádky.

Mogens Rukov (1943 – 2015) bol popredný dánsky scenárista, ktorý sa vďaka svojej originalite a invenčnosti právom zaraďuje medzi legendy novších dejín dánskeho filmu. Na Univerzite v Kodani vyštudoval odbor severské filológie a literatúry v kombinácii s odborom dejiny a estetika filmu. V rokoch 1975 – 2008 bol činný ako pedagóg, v rámci čoho ho preslávila najmä inovatívnosť a neortodoxnosť vo vzťahu k tradícii. Počas tohto obdobia významne ovplyvnil viacerých významných režisérov a dramaturgov, najmä generáciu 90. rokov, ktorej najzvučnejšie mená sa spájajú s filmárskym hnutím Dogma 95 (Lars von Trier, Lone Scherfig, Susanne Bier, Per Fly, Thomas Vinterberg, Ole Christian Madsen, Pernille Fischer Kristensen a i.). Je laureátom viacerých domácich i medzinárodných ocenení.

Z dánskeho originálu Kollektivet preložila: Anna Fosse

Grafický dizajn a zalomenie: Ján Triaška

Úryvok z knihy

LETO – DEŇ Prázdna obývačka v patricijskej vile v jednej z lukratívnejších štvrtí na predmestí Kodane. Tých zopár kusov nábytku, ktoré sa tam nachádzajú, je zakrytých plachtami. Pohovka. Stolička. Klavír. Anna stojí uprostred miestnosti a rozhliada sa. Erik schádza po schodoch.

Späť na všetky publikácie
A
A
A
.