Juraj Martvoň a Anna Martvoňová

Juraj Martvoň

29. júl 1921 – 16. október 1991

Anna Martvoňová

3. október 1922 – 16. december 1990

Manželia Juraj a Anna Martvoňovci patrili od polovice päťdesiatych do polovice sedemdesiatych rokov 20. storočia k profilovým členom operného súboru Slovenského národného divadla.

Barytonista Juraj Martvoň začínal s drobnými, epizódnymi úlohami, aby sa na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov zaradil k protagonistom vo svojom hlasovom odbore. Jeho výnimočné, majstrovské operné herectvo, v ktorom sa snúbila schopnosť prežívať osud dramatickej postavy s jeho racionálnou analýzou, vyniklo v inscenáciách opier 20. storočia. Bol skvelým, plastickým Kráľom (Múdra žena), Ramirom (Španielska hodinka), Podkolesinom (Ženba) i Crownom (Porgy a Bess), rovnako predstaviteľom ústredných postáv v premiérach pôvodnej tvorby, medzi ktorými sa vynímajú traja hrdinovia cikkerovskí – Nechľudov vo Vzkriesení, Mister Scrooge a Courvoisier v Hre o láske a smrti. Nezaslúžene 

v tieni týchto kreácií zostali Martvoňove úlohy v klasickej opere, napríklad Gérard (Andrea Chénier) či Verdiho Macbeth.

Ako dlhoročná členka operného zboru SND dostávala Anna Martvoňová vďaka svojej drobnej postave príležitosti najmä v epizódnych úlohách detských a dievčenských. Verejnosť priam šokovala titulnou postavou Pucciniho Madame Butterfly v roku 1955. Jej sýty a farebný lyrický soprán vzápätí zažiaril v rade postáv romantickej a veristickej opery (Margaréta, Micaela, Mimi) a jej herecké dispozície vrátane vzácneho daru komickej hyperboly našli uplatnenie v širokom spektre súčasnej tvorby domácej i zahraničnej. K legendárnym kreáciám bratislavskej opery patrí Martvoňovej Sophie zo Straussovho Gavaliera s ružou a Janáčkova Líška Bystrouška.

Jaroslav Blaho

 

Kurátor Jaroslav Blaho 

Grafické riešenie Viera Burešová 

Divadelný ústav Bratislava © 2014

 

A
A
A
.