Publikácie Divadelného ústavu
DIVADLO JEDNÉHO DIVÁKA
Jozef Mokoš
Detail publikácie
DIVADLO JEDNÉHO DIVÁKA
uvádza hry pre deti a ich rodičov,
ktorí boli, sú, alebo ešte len budú deťmi.
Publikácia s hravým podnázvom „hry pre deti a ich rodičov, ktorí boli, sú, alebo ešte len budú deťmi“ prináša bohatý prierez tvorbou Jozefa Mokoša. Jeho tvorba je charakteristická invenčnou slobodou, metaforickým videním sveta, princípom „hry v hre“. Často využíva humor, iróniu a nečakané uhly pohľadu na známe motívy, modernizuje klasické rozprávkové témy. Hoci sú texty primárne určené deťom, vďaka viacvrstvovosti a filozofickému presahu sú pútavé aj pre dospelého čitateľa („diváka“), ktorý dokáže oceniť básnickú hĺbku a vtip.
Záverečnú časť knihy – po Veľkej prestávke – tvoria divadelné hry a texty pre dospelé publikum.
Ilustrácie Fera Liptáka, ktorý je ako umelec takisto úzko spätý s divadelným prostredím, sú rovnocenným partnerom Mokošovej poetiky a reflektujú „mokošovský“ svet plný fantázie a humoru.

„Ľudkové divadlo“
Komu by to napadlo,
že je také divadlo,
kde je všetko malé,
malé domy,
malé stromy,
malé platy,
v ktorom ale stále platí,
že tam všetci,
robia iba samé veľké veci.
Malí ľudia – ľudkovia
tam na scéne hovoria,
iba to, čo všetkým svedčí,
múdre a veselé reči.
Jozef Mokoš
Dramatik hravej básnivosti, divadelný básnik metaforickej hravosti (Štúdia) Dagmar Inštitorisová
Ilustrácie Fero Lipták
Grafický dizajn Eva Péč Brezinová
Jazyková redakcia: Mária Kubicová, Ľubica Hroncová
Jozef Mokoš
Rešpektovaný autor, dramaturg a pedagóg, ktorý zásadne ovplyvnil tvár slovenského bábkového divadla druhej polovice 20. storočia. Jeho tvorba, charakteristická prepojením poézie, humoru a dramatickej hĺbky, oslovuje detského i dospelého diváka. Je autorom viacerých básnických zbierok a dramatických textov, ktoré patria k pilierom slovenskej bábkarskej dramaturgie.
Vytvorenie rukopisu Divadlo jedného diváka podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.
Slávnostná prezentácia publikácie sa uskutoční 27. 3. 2026 o 17.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave.
Podujatie sa koná v rámci Svetového dňa divadla a pri príležitosti životného jubilea (85 rokov) Jozefa Mokoša.