Publikácie Divadelného ústavu

GREEN DRĀMA

Detail publikácie

Vydavateľ
Divadelný ústav, Bratislava
Edícia
Slovenská dráma
Rok vydania
2020
Počet strán
590
Rozmer
165 x 285 mm, pevná väzba
Jazyk
slovenský
ISBN
978-80-8190-073-0
Cena
9,00 Akcia

GREEN DRĀMA

 

NÁRODNÁ CENA ZA DIZAJN 2022

Národná cena za dizajn, ocenenie vyhlasované Ministerstvom kultúry SR a Slovenským centrom dizajnu v roku 2022, oceňuje najlepší slovenský komunikačný dizajn v 11 súťažných kategóriách. Okrem originality, inovácie, technickej a technologickej vyspelosti je dôležitým kritériom hodnotenia diel aj ich sociálna a ekologická funkcia, podporujúca myšlienku trvalej udržateľnosti, ako sa hovorí v propozíciách Ceny.

Publikácia GREEN DRĀMA s doplnkovými risografikami postúpili do druhého kola súťaže pred porotu a následne po rokovaní poroty postúpili na výstavu NCD22, ktorá sa uskutoční v Galérii Satelit – SCD od 5. 10. do 11. 12. 2022.

https://zelenaluka.sk/project/green-drama

 

Zborník divadelných hier rovnomenného projektu Divadelného ústavu v Bratislave

 

(Pavol Weiss, Adriana Krúpová, Dušan Vicen, Uršuľa Kovalyk, Miklós

Forgács, Dodo Gombár, Peter Janků, Gabriela Alexová, Kamil Žiška, Marek Godovič, Slavka

Civáňová, Jana Micenková, Dušan Poliščák, Tomáš Procházka, Samuel Chovanec)

 

Od momentu, keď Henrik Ibsen napísal Nepriateľa ľudu, prvú z moderných hier s environmentálnymi motívmi, prešlo už viac ako storočie. Doktora Stockmanna, ktorý identifikoval, že odpadová voda z garbiarne ničí miestne liečivé pramene a spôsobuje zdravotné riziká, síce všetci vypočuli, no vo výsledku aj zdiskreditovali. Paralela tejto dnes už klasickej drámy s realitou je zarážajúca. Aj preto začiatkom októbra 2018 vyhlásil Divadelný ústav projekt pre profesionálnych dramatikov a dramatičky s názvom GREEN DRĀMA, ktorého cieľom bola podpora vzniku nových dramatických textov týkajúcich sa pálčivých tém ekológie a environmentalistiky. Texty spája ich aktuálnosť a jedinečnosť v spôsobe sprostredkovania pohľadu na ničenie, resp. ochranu planéty a ľudí na nej.

Publikácia prináša divadelné hry 15 autorov a autoriek, ktorí pri písaní spolupracovali s troma dramaturgičkami – Andreou Domeovou, Vladislavou Fekete a Miriam Kičiňovou.

Odborným konzultantom bol divadelný kritik Miloslav Juráni a koordinátorkou celého projektu dramaturgička Lenka Čepková.

 

Grafický dizajn a zalomenie: Martin Mistrík (zelenaluka.sk)

Ilustrácie: Mirka Rudášová (Rudá Sova)

Úryvok z knihy

Od momentu, keď Henrik Ibsen napísal Nepriateľa ľudu, prvú z moderných hier s environmentálnymi motívmi, prešlo už viac ako storočie. Doktora Stockmanna, ktorý identifikoval, že odpadová voda z garbiarne ničí miestne liečivé pramene a spôsobuje zdravotné riziká, síce všetci vypočuli, no vo výsledku aj zdiskreditovali.

Späť na všetky publikácie
A
A
A
.