Publikácie Divadelného ústavu

Elfriede Jelinek: HRY

Detail publikácie

Vydavateľ
Divadelný ústav, Bratislava
Edícia
Svetová dráma – antológie
Rok vydania
2014
Počet strán
363
Rozmer
165 x 240 mm, brožovaná väzba
Jazyk
SK
ISBN
978-80-89369-75-1
Cena
AKCIA 15,00 €

Vybrané hry svetoznámej rakúskej prozaičky a dramatičky ocenenej aj Nobelovou cenou za literatúru vychádzajú po prvý raz v slovenčine práve v Divadelnom ústave v edícii Svetová dráma – antológie.

Kniha Elfriede Jelinek Hry obsahuje výber zo starších i novších hier autorky: Čo sa stalo, keď Nora opustila manžela, alebo Opory spoločností, Motorest alebo Robia to všetci, Babylon, Rechnitz (Anjel skazy), Obchodníkove kontrakty. Úvod k výberu napísala česká divadelná vedkyňa a prekladateľka Barbora Schnelle. Hry prekladali vynikajúci prekladatelia a prekladateľky: germanistka, literárna vedkyňa, prekladateľka Jana Cviková, prekladateľka Elena Diamantová, básnik a prekladateľ Milan Richter a prekladateľ Andrej Zmeček.

Výber hier je prierezom dramatickej tvorby Elfriede Jelinek od dialógových hier ako Čo sa stalo, keď Nora opustila manžela, alebo Opory spoločností či Motorest alebo Robia to všetci, v ktorých sa autorka zaoberá mužsko-ženským vzťahmi, no aj textov, ktoré sú východiskom pre postdramatické divadlo a autorka v nich reaguje na brutalitu z minulosti (Rechnitz /Anjel skazy/) či na problémy súčasného globálneho sveta plného odcudzenia a násilia (Obchodníkove kontrakty a Babylon).

Zbierka divadelných hier Elfriede Jelinek je len treťou z kníh tejto významnej súčasnej rakúskej prozaičky a dramatičky, ktorá vychádza na Slovensku – po Milenkách (ASPEKT, 1999, 2004) a Zimnej ceste (Artforum, 2011).

Výber zostavila Jana Cviková.

Ilustrácia na obálke (c) Ové Pictures (Veronika Obertová & Michaela Čopíková)

Úryvok z knihy

Weygang: Ešte šťastie, že o tom minister nevie, inak by rovno zdvojnásobil svoju prémiu. Tajomník: Prečo myslíte, pán Weygang?

Späť na všetky publikácie
A
A
A
.