Publikácie Divadelného ústavu

ANNA HRUŠOVSKÁ

Eva Malatincová, Dora Kulová

Detail publikácie

Vydavateľ
Cirkevné konzervatórium v Bratislave a Divadelný ústav, Bratislava
Edícia
Osobnosti
Rok vydania
2012
Počet strán
141
Rozmer
200 x 200 mm, brožovaná väzba
Jazyk
SK
ISBN
978-80-89369-48-5
Cena
10

Hoci idea pripraviť monografiu sopranistky a pedagogičky Anny Hrušovskej sa zrodila v hlavách jej bývalých študentiek pred dvadsiatimi rokmi, svetlo sveta uzrela až pri príležitosti nedožitej storočnice pani profesorky. Slovenská opera, na rozdiel od operných domov vo Viedni či Grazi, ponúkla umelkyni iba obmedzené interpretačné možnosti. No pre domácu vokálnu pedagogiku predstavuje Anna Hrušovská, učiteľka svetoznámej sopranistky Lucie Poppovej, kľúčovú autoritu.

Monografia približuje osobnosť Anny Hrušovskej z viacerých uhlov pohľadu. Kapitola z pera Evy Malatincovej nielen mapuje kľúčové zastavenia Hrušovskej života, ale predovšetkým systematickým spôsobom sumarizuje jej pedagogické metódy. Profily Hrušovskej žiakov, doplnené spomienkami na pani profesorku, dokladujú výsledky jej pedagogickej činnosti a sugestívne dokresľujú ľudský profil milovanej učiteľky. Memoáre, zaznamenané v roku 1992 Dorou Kulovou, sú vzácnym autobiografickým ohliadnutím sivovlasej dámy, ktorá už utŕžené výhry i prehry berie s nadhľadom, občas dokonca so sympatickou sebairóniou.

A napokon skica Jaroslava Blaha bez kontraproduktívneho zbožňujúceho nánosu a s potrebnou kontextuálnosťou predostiera portrét Anny Hrušovskej – opernej speváčky, „Donny Mozartiany“.

Úryvok z knihy

Narodila sa 7. januára 1912 v Budapešti, v rodine významných slovenských evanjelických intelektuálov. Do roku 1922 vyrastala v Martine.

Späť na všetky publikácie
A
A
A
.