Lúčime sa s fotografom Jozefom Uhliarikom

Divadelný ústav prijal so zármutkom správu, že nás 16. marca 2024 vo veku 65 rokov navždy opustil vnímavý a talentovaný fotograf Jozef Uhliarik.

 

Jozef Uhliarik 

(* 9. 10. 1958, Bratislava  – † 16. 3. 2024, Bratislava)

Jozef Uhliarik študoval v rokoch 1974 – 1978 na Priemyselnej strednej škole grafickej v Bratislave. V rokoch 1992 – 1993 navštevoval Prírodnú univerzitu – Alternatívnu školu kreatívnych médií v Ateliéroch štyroch ročných období a absolvoval viacero študijných pobytov v zahraničí.

Jozef Uhliarik pracoval najprv ako technológ a normovač, tlačiar, grafik a fotoreportér, až sa stal oceňovaným slovenským umeleckým fotografom. Jeho fotografie boli plné dynamiky, ľudskosti a výbušných dialógov. Na výstavách nachádzali diváci s jeho fotografiami spoločnú reč, lebo za nimi cítili láskavý a humorný pohľad.

Jeho fotografie z divadla, džezových koncertov, prostredia výtvarného umenia, ale aj portréty a neobyčajné námety našli svoj domov na Slovensku, v Čechách, Japonsku, Nemecku, Španielsku, Anglicku, Rakúsku aj v Amerike, Kanade, Juhoafrickej republike, Austrálii či Turecku. Boli vystavené na viacerých samostatných či kolektívnych výstavách.

Spolupracoval najmä s divadlom Štúdio S, neskôr Štúdio L + S a Divadlom ASTORKA Korzo ’90 v Bratislave. 

Posledná rozlúčka s Jozefom Uhliarikom sa uskutoční v bratislavskom Krematóriu 26. marca o 11.00 hod.

Fotografia z inscenácie Život na trikrát

Yasmina Reza: Život na trikrát  (Štúdio L+S, 2003), zľava: E. Vášáryová, M.Lasica, foto: Jozef Uhliarik

Fotografia z incenácie O škodlivosti tabaku

A. P. Čechov: O škodlivosti tabaku (Štúdio S, 1995), zľava: M. Lasica, J. Satinský, foto: Jozef Uhliarik

 

A
A
A
.