Vo veku 68 rokov zomrel fotograf Ctibor Bachratý

Ctibor Bachratý divadlo miloval. Ďakujeme mu za všetky tie nádherné zábery, vďaka ktorým zvečnil slovenské divadlo.

Budete nám chýbať, majstre!

Milan Sládek: Ubu (Divadlo Aréna, 1999)
Milan Sládek: Ubu (Divadlo Aréna, 1999)

 

Ctibor Bachratý ( 5. 6. 1955 Cífer - 27. 8. 2023 Bratislava) nás navždy opustil vo veku 68 rokov. Patril k stáliciam divadelnej fotografie na Slovensku. Profesionálne sa fotografii začal venovať v roku 1990 a rýchlo sa zaradil medzi najvýznamnejších divadelných fotografov na Slovensku.

Pravidelne fotografoval inscenácie významných profesionálnych divadelných scén na Slovensku – Slovenské národné divadlo, Nová scéna, Štúdio L+S, Radošinské naivné divadlo, GUnaGU, Divadlo STOKA, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, Divadlo ASTORKA Korzo ʼ90, Teatro Tatro, Divadlo SKRAT, divadlo Disk v Trnave, zo zahraničných to bol napríklad Balet Národného divadla v Brne.

Yasmina Reza: Kumšt (Divadlo L+S, 1997)
Yasmina Reza: Kumšt (Divadlo L+S, 1997)

 

Venoval sa aj tanečnej fotografii a hudobným festivalom - ako bývalý tanečník rád fotografoval najmä produkcie folklórnych súborov SĽUK-u a Lúčnica, bol „dvorným fotografom“ festivalov – Pohoda, Artfilmfest, Bratislava v pohybe. Od roku 1998 každoročne fotografoval aj inscenácie hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

Samostatne a kolektívne vystavoval v Bratislave, Prahe, Budapešti, Montreale a v Berlíne. Monografia Divadlo SkRAT (2022) sa stala súčasne jeho autorskou knihou.

Česť jeho pamiatke.

Kol.: Kabaret (Teatro Tatro, 2021)
Kol.: Kabaret (Teatro Tatro, 2021)
A
A
A
.