7. ročník Festivalu AMPLIÓN – ZASTAVIŤ SA JE UMENIE!

Amplion

Koncom septembra sa v Banskej Štiavnici opäť zastavia špičkoví umelci na medzinárodnom festivale kabaretného divadla a pouličného umenia AMPLIÓN. Leitmotívom siedmeho ročníka je totiž spomalenie a zastavenie sa a slogan ZASTAVIŤ SA JE UMENIE! Dramaturgovia z Ansámblu nepravidelného divadla (AND), ktorí festival celý rok pripravujú, cítia, že v uponáhľanej a napätej každodennosti potrebujeme trochu spomaliť, zastaviť sa. Nielen samých seba, ale pokúsiť sa spoločne zmeniť aj ekologickú ľahostajnosť pri devastácii nášho životného prostredia a tiež upokojiť aj nenávistných ľudí rozdeľujúcich spoločnosť. Pozvaní umelci z 8 krajín prinesú a predvedú svoje blahodarné a povzbudivé umenie v centre mesta a tiež v blízkom okolí cez víkend 23. – 25. septembra 2022.  

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na dvoch výnimočných headlinerov. Prvým je taliansky kabaretný majster s umeleckým menom Ugo Sanchez jr, ktorý predvedie dve zábavné show: pouličnú RIO BOOM BOOM pre rodiny s deťmi a kabaretnú UGO SANCHEZ WANTS TO PLAY pre dospelých. Druhým headlinerom je slovenská CreDance company & Maca a Kapela roka, ktorí spoločným nádherným hudobno-tanečno-pohybovým novým kabaretom Lepetit MALÝ PRINC robia svet krajším. Diváci spomalia aj vďaka citlivému cirkusu francúzskeho performera Miguela Rubia z Colectiff Primavez PLAYGROUND, jeho život aj show s 8-metrovou čínskou tyčou doslova stojí a padá na dôvere a spolupráci publika. Mladá a stredná generácia si môže perfektne oddýchnuť a dobiť baterky na dvoch famóznych pražských kapelách – recesisticko-poetickej bande FILTR a parádnej techno-dychovke TooT ENSEMBLE, ktorá bude hrať do tanca. Pokračujú aj neformálne krčmové dišputy ART PUTIKA, na ktorých tvorca skvelých rozhovorov Karol Sudor privíta významnú českú reportérku Petru Procházkovú a ekumenického kazateľa Daniela Pastirčáka. Novinkou 7. ročníka budú ART STOP! / ZASTÁVKY UMENIA a špeciálny pouličný happening študentov JAMU z Brna CHVÁLA POMALOSTI. Okrem toho zábavu a dobrú náladu v meste i na okolí bude svojou charizmou a unikátnym pochôdzkovým orchestrom POOM-CHA šíriť taliansky kabaretný pouličník GALiRó ako eccentric one-clown-band. Vizuálno-obrazovú katarziu na festivale navodí performatívna výstava svetov myslí umiestnených v dimenzii bez času ČASOMYSLE slovenskej scénografky a maliarky Nadi Salbotovej. Diagnostiku spoločnosti kresleným humorom a zamyslenie sa nad klamstvami, dezinformáciami a konšpiráciami ponúkne medzinárodná výstava renomovaných svetových karikaturistov ANTIHYBRID. A žltá fiatka Janka Mišíka z Kremnice bude opäť sprevádzať AMPLIÓN Karavanu, výjazdy umelcov z centra do mestských častí a okolitých obcí k našim divákom na perifériu.

Domáci Ansámbel nepravidelného divadla (AND) t. r. uvedie reprízy svojich najnovších inscenácií: WELCOME TO STUPIDITY – sad street show zameranú proti ľudskej hlúposti a bar kabaret noir BOHOROVNÍ o tých, čo sa cítia viac ako boh a tých, ktorí sa mu podobajú. Okrem toho pripravil dva komponované programy: NO STOP, NO FUN – moderné umelecké prednesy ad hoc skupiny D´fastfood dženerejšn na tému zastavenia sa spojené s vizuálno-zvukovou performance výstavy Časomysle. A 4. ročník česko-slovenskej súťaže kabaretných skečov plný nových talentov SKETCH UP! Moderuje ho majster skečov Palo Seriš, obývačkový pop a garážový rock zahrá vtipná kapela Filtr.

Festival AMPLIÓN sa uskutoční v dňoch 23. – 25. septembra 2022 na 12 scénach a pódiách v centre Banskej Štiavnice. Počas troch dní prítomné publikum zregeneruje 70 umelcov z 8 krajín sveta, ktorí v 12 interiéroch aj exteriéroch mesta odohrajú až 30 produkcií. Festival uvedie 5 slovenských premiér zahraničných umelcov, zažiaria 2 výnimoční headlineri a divákov obohatia 2 originálne diskusné formáty ART PUTIKA. V uliciach vytvoria atmosféru aj traja vybraní buskeri a 1 špeciálny happening. Štyria laureáti si odnesú cenu Amplion Argentum za najinšpiratívnejšie diela. Zastaviť na AMPLIÓNE sa oplatí!

Predpredaj vstupeniek na www.goout.net od 5. septembra 2022. Hlavný program bude v centre mesta, 8 výjazdových produkcií AMPLIÓN Karavana na 6 scénach na periférii a v okolitých obciach. Kompletné informácie sú na www.amplion.eu.

Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie® je medzinárodný multižánrový festival plný divadla, hudby, literatúry, pohybového aj výtvarného umenia. Koncom septembra vlieva energiu do ulíc okúzľujúcej Banskej Štiavnice, napĺňa ju vyberanými kúskami zo slovenského i svetového umenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je súčasne hlavným partnerom podujatia. Hlavnými mediálnymi partnermi sú Denník N a Rádio Expres. Siedmy Festival AMPLIÓN sa uskutoční s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja a Fondu LITA.

 

Viac informácií:

Jana Mikitková, datelinova@gmail.com, 0908 801 137
Ján Fakla, amplion@mail.telekom.sk, 0905 258 284

www.amplion.eu

https://www.facebook.com/festivalamplion/

A
A
A
.