Kniha týždňa – VÝKRIK/VOĽBA

Obe knihy kúpite v Prospere za 5,00 €.

výkrik voľba

(Martin Rázus, Vladimír Hurban Vladimírov, Ferko Urbánek, Zdenko Novák, Ignác Grebáč-Orlov, Jozef Gregor-Tajovský, Karol Horák, Leopold Lahola, Juraj Váh, Nataša Tanská, Ľubomír Smrčok – Juraj Špitzer, Peter Karvaš, Ivan Bukovčan, Ján Kákoš, Osvald Zahradník, Anton Kret, Viliam Klimáček)

ADAM Skadiaľ prichádzaš, Spiegel?
SPIEGEL Zo smrti. Z nemeckého koncentráku.
(Juraj Váh: TICHO)

V roku 1941, 9. septembra, vláda vojnovej Slovenskej republiky (1939 – 1945) vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Nasledovala diskriminácia a deportácie Židov do koncentračných táborov, kde väčšina za strašných okolností zahynula. Na pamiatku obrovského množstva obetí je 9. september na Slovensku vyhlásený za pamätný deň.

Aj slovenská dráma reflektovala tragické osudy ľudí odvlečených do lágrov. Mnoho Slovákov pomáhalo, mnoho na svoje hrdinstvo doplatilo nepohodlím, stratami i vlastným životom. Ale postoj našich ľudí bol aj odlišný. Jednou z hier, ktorá odkrýva osud slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, ale i správanie sa Slovákov, ktorí mali to šťastie, že sa ich vojna príliš nedotkla, ich nedôverčivosť, ľahostajnosť a strach, je aj TICHO od Juraja Váha.

Divadelnú hru Ticho Juraja Váha nájdeme i v zborníku hier s tematikou prvej a druhej svetovej vojny VÝKRIK/VOĽBA, ktorý vyšiel pri príležitosti výročí vypuknutia prvej a druhej svetovej vojny, SNP, ale aj pri príležitosti ukončenia týchto strašných udalostí.

Všetky knihy Divadelného ústavu nájdete v IC Prospero na Jakubovom námestí 12, na www.theatre.sk a v sieti slovenských kníhkupectiev. 02/20487405, prospero@theatre.sk

A
A
A