Publikácie Divadelného ústavu

Per Olov Enquist: Hry

Publication detail

Publisher
Divadelný ústav, Bratislava
Edition
Svetová dráma – antológie
Year of publication
2012
Number of pages
341
Size
160 x 240 mm, brožovaná väzba
Language
SK
ISBN
978-80-89369-55-3
Price
ukončený predaj €

Päť hier jedného z najväčších európskych dramatikov súčasnosti, P. O. Enquista, prináša psychologicky prepracované a dramaticky rozličným spôsobom spracované príbehy velikánov severského umenia A. Strindberga a H. Ch. Andersena, príbeh o zrade a obeti z prostredia dánskych komunistov, príbeh žiadostivej Faidry a mladého Hippolyta z antickej tragédie, ako aj spoločenskú drámu o sestrách a ich bratovi, ako ju poznáme z Čechovových Troch sestier, ibaže pretlmočenú a upravenú P. O. Enquistom. Dve z týchto hier – Zo života dážďoviek a Noc tribádok – inscenovali aj slovenské divadlá: prvú Malá scéna SND v roku 1988 a druhú Divadlo a.ha v roku 2009.

V tejto knihe nájde čitateľ okrem piatich hier aj Enquistove poznámky k trom drámam, rozsiahlu štúdiu švédskeho divadelného kritika Pera Svenssona Kati, obete a zradcovia, rozhovor prekladateľa Milana Richtera s autorom a chronológiu života a diela P. O. Enquista. Po výbere z dramatického diela Augusta Strindberga (Hry, Divadelný ústav Bratislava 2002) sa čitateľom a milovníkom divadelnej hry dostáva do rúk profilový výber z ďalšieho výborného švédskeho dramatika.

Per Olov Enquist patrí k najvýznamnejším európskym dramatikom súčasnosti, najmä vďaka divadelným hrám o veľkých literárnych osobnostiach Škandinávie: Strindbergovi, Andersenovi a Lagerlöfovej. Divadelný debut Noc tribádok (1975) vtedy štyridsaťročného autora zo dňa na deň preslávil. V sedemdesiatych až deväťdesiatych rokoch 20. storočia inscenovali túto psychologickú drámu desiatky divadiel na celom svete. Veršovaná hra Pre Faidru (1980), pri písaní ktorej sa autor dal inšpirovať Racinovou Phèdre, odhalila silu Enquistových postáv: neústupčivosť, pevné morálne zásady; ale aj zraniteľnosť pod maskou blahosklonnosti či naivity. Ak jadrom Noci tribádok je ranená samoľúbosť A. Strindberga, jeho zahľadenosť na moc mužského pohlavia (v prenesenom aj pôvodnom zmysle), ak Faidra je „spútaná vlastným pohlavím“, žiadostivosťou a túžbou vlastniť, dobýjať, potom hlavné postavy hry Zo života dážďoviek (1981), rozprávkar H. Ch. Andersen a slávna herečka J. L. Heibergová, musia v neúprosnom súboji dvoch karieristov (súboji neohrabanca proti rafinovanej dáme) nakoniec obnažiť svoje slabé miesta, ktoré im dodávajú nesmiernu silu.

Aj ďalšie dve Enquistove hry, ktoré dopĺňajú tento výber z jeho dramatickej tvorby, ponúkajú čitateľovi (a divákovi) silné tragické postavy – či už je to Elna v Magickom kruhu (1994), snažiaca sa dopátrať, aký osud postihol v stalinskom Sovietskom zväze jej manžela, predsedu dánskych komunistov, alebo je to Oľga, najstaršia z Čechovových Troch sestier, ktoré Enquist upravil a časovo posunul do obdobia tesne pred revolúciami v Rusku v roku 1917 (Sestry, 2000).

Per Olov Enquist (* 1934 v Hjoggböle) Popredný švédsky prozaik a jeden z najlepších európskych dramatikov posledných tridsiatich až štyridsiatich rokov. V mladosti bol výborný ľahký atlét (najmä v skoku do výšky). Ako literárny a divadelný kritik prispieval do viacerých švédskych denníkov. V rokoch 1970 – 1971 žil ako štipendista DAAD v západnom Berlíne, roku 1973 pôsobil ako hosťujúci profesor na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. Bol trikrát ženatý a istý čas býval s rodinou v Kodani. Od roku 1994 žije v Štokholme. Vydal dvanásť románov (najúspešnejšie boli: Legionári, 1968; Zvrhnutý anjel, 1985; Návšteva osobného lekára, 1999; Lewiho cesta, 2001; Kniha o Blanche a Marii, 2004), štyri knihy esejí, poviedok a reportážnych štúdií, dve knihy pre deti a autobiografiu Iný život (2008). S Andersom Ehnmarkom napísal štyri divadelné hry, ktoré vyšli aj knižne, podobne ako väčšina jeho filmových scenárov (napr. Strindberg – život; Hamsun).

Od roku 1975 napísal desať divadelných hier, z ktorých najmä Noc tribádok (1975), Pre Faidru (1980), Zo života dážďoviek (1981) a Obrázkari (1998) ho preslávili na celom svete. Niektoré jeho hry režíroval Ingmar Bergman. Enquist dostal za svoju tvorbu mnohé ocenenia, napr. Literárnu cenu Severskej rady, Augustovu cenu (dva razy), Cenu Nelly Sachsovej, Severskú cenu Švédskej akadémie. Univerzity v Osle a v Uppsale mu udelili čestný doktorát. Na Slovensku sa hrali štyri Enquistove hry – okrem Noci tribádok (pod názvom Noc lesbičiek), Zo života dážďoviek a Obrázkarov (všetky tri preložil M. Richter) aj V hodine rysa (preložila T. Chmelová) – a vyšli jeho dva romány: Návšteva osobného lekára (preložila J. Cihová), Kniha o Blanche a Marii (preložil M. Richter). Knižne vyšiel aj Enquistov scenár k filmu Hamsun (preložila M. Bratová).

 

Book excerpt

SCHIWE (s úľavou): Naozaj je to tak dávno, čo pani von Essen-Strindbergová stála naposledy na javisku? Aká škoda! O čo všetko prišlo divadelné umenie, keď ste sa dobrovoľne stiahli zo scény...

Back to all publications
A
A
A
.