Z pozostalosti Edity Gruberovej - prezentácia akvizícií

edita gruberova pozvánka

Pozostalosť po slovenskej opernej dive Edite Gruberovej sa v septembri 2022 stala predmetom dražby aukčného domu Dorotheum. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000,- € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum - Historické múzeum (SNM - HM) a Divadelný ústav (DÚ), ktoré sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

SNM a DÚ sa zúčastnili online dražby aukčného domu Dorotheum a z pozostalosti sa im podarilo vydražiť viacero predmetov kultúrnej hodnoty: koncertné róby, divadelný kostým, šperky, ale aj portrétnu fotografiu, secesný notový stojan a ocenenia za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí – súbor 8 medailí a plakiet a dve štátne vyznamenania.

„Edita Gruberová zanechala nielen v slovenskom, ale aj svetovom opernom svete tak výraznú stopu, že sme boli rozhodnutí urobiť všetko pre to, aby v našom zbierkovom fonde skončilo čo možno najviac vecí z jej pozostalosti. Aj vďaka finančnej pomoci MK SR sa nám to podarilo, zbierkový fond rozširujeme o viacero hodnotných akvizícií, ktoré nám budú našu opernú divu navždy pripomínať. Jej pozostalosť je pre nás cenná aj z pohľadu dokumentácie Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú spracováva novo založené Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva,“ povedal generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

„Som nesmierne rada, že v spolupráci so SNM - Historickým múzeom predstavíme naše akvizície a ešte radšej, že si v tomto príjemnom adventnom období opäť zaspomíname na legendárnu Editu Gruberovú, ktorá počas svojej jedinečnej umeleckej kariéry reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie na najvyššej úrovni,“  hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Prezentácia akvizícií SNM – Historického múzea a Divadelného ústavu sa uskutoční v piatok 16. 12. 2022 o 14. 00 hod. na 2. poschodí Bratislavského hradu.

Výstavu s osobnými predmetmi Edity Gruberovej si návštevníci môžu pozrieť do 1. 5. 2023.

 

Múzeum je otvorené denne okrem utorka od 10.00 – 18.00 (s posledným vstupom o 17.00)

Viac informácií

Mgr. Andrea Litváková, vedúca oddelenia komunikácie a vzdelávania


SNM – Historické múzeum

Bratislavský hrad

P.O.Box 13

810 06 Bratislava

T: +421 2 204 83 104

M: +421 915 99 33 03

W: www.snm.sk/hm

FB: www.facebook.com/SNMHistorickemuzeum

 

MK SR

divadelný  ústav

Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

Mediálni patneri SNM

mediálni partneri

                                                             historicka revue

 

A
A
A
.