Aktuálne číslo

Soňa Šimková
Divadlo prekračuje hranice/Chéreau – Mnouchkine – Wilson

Divadlo prekračuje hranice

Kniha je zúročením dlhoročného bádateľského záujmu poprednej slovenskej teatrologičky, vysokoškolskej profesorky Sone Šimkovej o súčasnú francúzsku drámu a divadlo. Na príkladoch troch významných režisérskych osobností sa usiluje ukázať premeny a rozličné vývojové tendencie modernej divadelnej réžie. Sleduje vývoj vzťahov režisérov k dramatickému textu, vzrastajúci vplyv telesnosti a význam obradnej divadelnosti, ale aj ovplyvňovanie divadelného sveta poznatkami a skúsenosťami z iných kultúr aj iných umeleckých médií. Soňa Šimková sa vo svojej knihe pohybuje na hranici medzi recenzentkou-kritičkou, ktorá mnohé z opisovaných inscenácií osobne videla, a teatrologičkou-historičkou, ktorá sa usiluje svoj osobne zaujatý výklad dopĺňať všeobecnejšími informáciami dôležitými pre pochopenie francúzskeho divadelného kontextu.

Objednať publikáciu

 

Jún v Štúdiu 12

Štúdio 12 začína svoj najnovší cyklus prednášok a diskusií s názvom Veda v divadle. Ide o projekt, ktorý vznikol v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a jeho cieľom je nielen popularizácia vedy, ale i prepojenie vedy a umenia. Prvá diskusia bude 12. júna o 19.00 na tému „Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení". 29. júna nás čaká premiéra najnovšej inscenácie Divadla NoMantinels - Príbeh geja, príbeh lesby. 

Celý program Štúdia 12 nájdete TU

 

Divadelný ústav / Štúdio 12 spúšťa nový projekt v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied – Veda v divadle

Veda v divadle

Umenie je veda..., aj veda je umenie. V duchu tohto slovného spojenia pripravuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Divadelným ústavom nový projekt Veda v divadle. Formou diskusií sa chcú vedci v umeleckom priestore priblížiť verejnosti a rozprávať o vede zrozumiteľne, jednoducho, s dávkou humoru a samozrejme s prepojením na umenie. Pod moderátorským vedením Miloslava Jurániho vystúpia v diskusií vždy 2 vedci z rôznych oblastí výskumu.
Prvý diskusný večer je plánovaný na 12. júna o 19:00 na tému „Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení“. Diváci sa dozvedia viac o hliníku ako vzácnej surovine pre klenotníkov, ale aj o arzéne, ktorým sa ešte aj v 19. storočí farbili šaty aj napriek tomu, že jeho jedovatosť bola dávno známa. Hosťom bude riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Podolinská a jadrový fyzik Martin Venhart, ktorý je zároveň členom Predsedníctva SAV.

Viac informácií nájdete TU

 

Výstavy Divadelného ústavu

V júni Divadelný ústav pripravil výstavu Generál na javisku pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Výstava je organizovaná v spolupráci Divadelného ústavu a Múzea Slovenských národných rád v Myjave a reflektuje divadelné inscenácie slovenských profesionálnych divadiel, ktoré vychádzajú zo Štefánikovho života a diela. Vernisáž výstavy sa uskutoční 4. júna o 17.00 hod. v Múzeu Slovenských národných rád v Myjave. Kurátorom výstavy je Marek Godovič, grafické riešenie pripravil Ondrej Gavalda. Výstava potrvá do 31. 10. 2019. Podujatie je súčasťou Roku Milana Rastislava Štefánika.

Viac o aktuálnych výstavách nájdete TU

 

Slovenská scénografia naPražskom Quadriennale 2019

PQ

V rámci Sekcie Krajín a regiónov bude Slovensko reprezentovať špecifický projekt s názvom Neprítomnosť zázraku nás vyčerpáva, ktorý zastupuje prácu štyroch špičkových nezávislých zoskupení (Debris Company, Med a prach, Divadlo Pôtoň a Sláva Daubnerová), na základe ich spoločného projektu Miracles (Zázraky), ktorý sa uskutočnil v Bátovciach v roku 2017.
Okrem sekcie Krajín a regiónov sa Divadelný ústav prihlásil aj do projektu Fragmenty, v rámci ktorého bol vytvorený priestor na prezentáciu vybraného artefaktu, ktorý charakterizuje prácu významných svetových majstrov. Zúčastní sa jej popredný slovenský scénograf, niekoľkonásobný víťaz PQ, prof. Jozef Ciller so svojím návrhom k inscenácii Františka Švantnera Nevesta hôľ (1986) z vtedajšieho Divadla SNP v Martine (Slovenské komorné divadlo Martin). V ďalšej kurátorovanej výstave divadelnej architektúry a priestoru Divadlo nášho sveta Divadelný ústav prihlásil rekonštrukciu Novej synagógy v Žiline, ktorá sa využíva aj ako divadelný priestor. V zmysle jednotného zadania sa tento priestor prezentuje formou 5-minútovej videonahrávky, ktorá pomenováva základné etapy rekonštrukcie priestoru za prítomnosti tvorcov, architektov a scénografov. Režisérom filmu je Petr Kotrha. 
Slávnostná prezentácia slovenských expozícií sa uskutoční v rámci Slovenského národného dňa 13. 6. 2019 o 13.00 hod. v priestoroch Priemyselného paláca Praha, Výstavisko Holešovice. Hlavným kurátorom za Slovensko je režisér Rastislav Ballek s výtvarníkom Jurajom Poliakom, slovenský stánok pripravili po architektonickej stránke Chybík+Krištof Architects and Urban Designers, zvukový plán pavilónu komponoval Jozef Vlk. Koordináciu slovenskej účasti zabezpečuje Divadelný ústav.

Viac informácií nájdete TU

 

 

A
A
A