Navždy nás opustila herečka Hilda Augustovičová

Hilda Augustovičová

(* 6.8.1934, Bumerice † 18.12.2022, Nitra)

Divadlu sa začala venovať už ak mladé dievča v hereckom súbore Dedinského divadla. Herectvo jej učarovalo natoľko, že sa rozhodla aj pre jeho štúdium na VŠMU. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia nastúpila v roku 1959 do vtedajšieho Krajového divadla v Nitre. Svoje postavy budovala na základoch psychologického realizmu, inklinovala k charakterotvornému herectvu, zameriavala sa v nich na objavovanie originálneho rozmeru ľudskosti. Medzi výrazné postavy v jej tvorbe patria Emília Marty v inscenácii Vec Makropulos (1963), Claire v inscenácii Návšteva starej dámy (1974), Faidra v prvom slovenskom uvedení Racinovej hry (1976), Lady Torrancová v Zostupujúcom Orfeovi (1978). Rovnako presvedčila aj v  postavách veseloherného repertoáru – Orsetta v Škriepkach v Chiozze (1965) či Canina v komédii Volpone (1979). Vášeň pre divadlo dokázala Hilda Augustovičová i pozoruhodnými postavičkami, ktoré vytvorila už po odchode do dôchodku, spomeňme napr. postavy v muzikáli Fidlikant na streche (1998), Čarodejnicu v Macbethovi (1999), či Dámu v čiernom v Stakoch-zmätkoch (2007).

V nitrianskom divadle pôsobila Hilda Augustovičová nielen ako herečka. V roku 1974 sa stala umeleckou vedúcou hereckého súboru vtedy už Divadla Andreja Bagara v Nitre a v tejto funkcii sa výrazným spôsobom podieľala na budovaní tváre divadla, ktoré neraz prevýšilo aj vysoký štandard iných kamenných divadiel. Výsledky jej práce sa odrazili nielen na tvorivej atmosfére v súbore a vo vysokej úrovni divadelnej produkcie, ale i v rozhodnutí menovať ju na post riaditeľky Divadla Andreja Bagara, ktorý úspešne zastávala v rokoch 1982-1990.

ČESŤ JEJ PAMIATKE!

Posledná rozlúčka s Hildou Augustovičovou sa uskutoční vo štvrtok 22. 12. 2022 o 10. hodine vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Faidra

A
A
A
.