Tlačiť

Cena Jozefa Kronera

Spoločnosť Jozefa Kronera založilo dvadsať významných osobností Slovenska krátko po smrti nezabudnuteľného slovenského herca Jozefa Kronera. Jej cieľom je pripomínať herecké a ľudské posolstvo tejto významnej slovenskej hereckej osobnosti. Jednou z najdôležitejších aktivít spoločnosti je každoročné udeľovanie Cien Jozefa Kronera, ktoré sa koná v spolupráci s Národným osvetovým centrom a Kysuckou kultúrnou nadáciou.

Ceny Jozefa Kronera sa každoročne udeľujú v dvoch kategóriách – za celoživotné herecké dielo a za najpozoruhodnejší herecký počin v oblasti divadelného, filmového, rozhlasového a televízneho umenia, ktorý bol vytvorený v predchádzajúcom divadelnom roku.

Doterajšími držiteľmi Ceny Jozefa Kronera za celoživotné dielo sú napríklad Ladislav Chudík, Andrej Mojžiš, Jozef Dóczy, Milan Sládek, Karol L. Zachar, Elo Romančík, Leopold Haverl, Božidara Turzonovová. Ceny Jozefa Kronera za najvýznamnejší herecký počin dostali v predchádzajúcich rokoch herečky a herci Emília Vášáryová, Emil Horváth, Marián Geišberg, Eva Krížiková, Milan Kiš, Juraj Vojtek st., Vladimír Rohoň, Samuel Spišák.

V divadelnej sezóne 2014/2015 získalo Cenu Jozefa Kronera za celoživotný prínos a hereckú tvorbu v neprofesionálnom divadle Divadlo Disk z Trnavy.


Divadlo na Slovensku

Stručný sprievodca slovenským divadlom. Poskytuje kontakty na divadlá, divadelné inštitúcie a školy, festivaly a divadelné časopisy. Obsahuje štatistické údaje o divadelnom dianí na Slovensku. Informuje o premiérach profesionálnych divadiel.

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.