Tlačiť

Aktuálne výstavy

Z východu na západ / Zo západu na východ

Výstavu pripravil Divadelný ústav v spolupráci s Východoslovenskou galériou v Košiciach. Venovaná je scénickým výtvarníkom – Vladimír Čáp, Ján Hanák, Jozef Haščák, Ivan Hudák a Štefan Hudák –, ktorých spoločným menovateľom bolo mesto Košice. Vernisáž výstavy sa uskutočnila v stredu 21. 6. 2017 o 18.00 hod. v priestoroch Východoslovenskej galérie v Košiciach.

Výstava pod názvom Z východu na západ / Zo západu na východ je poctou scénickým výtvarníkom životom či dielom spojených s mestom Košice. Koncentruje sa na piatich už nežijúcich scénických a kostýmových výtvarníkov, ktorí sa výrazne zapísali do vývinu slovenskej scénografie a prispeli k formovaniu divadelno-výtvarného štýlu v mnohých profesionálnych divadlách na Slovensku. Ich tvorivé cesty išli  nielen od východu na západ Slovenska a zas naspäť, ale zasahovali až do zahraničia.

Výstavu realizoval Divadelný ústav v spolupráci s Východoslovenskou galériou. Kurátorom výstavy je kostýmový výtvarník a scénograf Miroslav Daubrava, kustód scénografického fondu Divadelného ústavu. Graficky výstavu spracovala Nora Nosterská, architektonicky ju pripravili Miroslav Daubrava a Nora Nosterská. Výstava je inštalovaná v priestoroch Východoslovenskej galérie v Košiciach do 27. augusta 2017.

 

DIVADLO ARÉNA – VIAC AKO DIVADLO

Výstavu  pripravilo Divadlo Aréna v spolupráci s Divadelným ústavom pri príležitosti 25. výročia vzniku divadla. Divadlo Aréna je v súčasnosti jednou z najvýraznejších divadelných, ale i multikultúrnych scén na Slovensku. Od roku 2002, keď bol do funkcie vymenovaný doterajší riaditeľ Juraj Kukura, sa toto divadlo profiluje ako divadlo aktuálnych tém, kritického pohľadu, modernej formy a historicko-politického kontextu.

Vernisáž výstavy DIVADLO ARÉNA – VIAC AKO DIVADLO sa uskutočnila v pondelok 10. apríla 2017 o 17.00 hod. v priestoroch Divadla Aréna. Kurátorky výstavy sú Zuzana Nemcová Gulíková a Saša Sarvašová.

 

Ako sme súťažili o novú budovu SND

Divadelný ústav Bratislava v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil výstavu k 10. výročiu otvorenia novej budovy SND. Novú budovu SND sprístupnili po rokoch príprav presne pred desiatimi rokmi, dňa 14. apríla 2007. Dominantná stavba na brehu Dunaja bola dlho predmetom nielen odborných diskusií, ale aj politických kontroverzií. Verejnosť si k nej dlho hľadala vzťah, dnes sa však už dostala do kontextu novej výstavby v okolí a je dôstojným domovom troch súborov SND.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila v utorok 11. apríla 2017 o 17.30 hod. v priestoroch foyeru Opery a Baletu SND a výstava potrvá do 1. mája 2017. Kurátorka výstavy je Zuzana Koblišková, grafické riešenie panelov navrhla Mária Čorejová.

 

Jozef Ciller: Na/Čo je scénografia

Výstava venovaná scénografickej tvorbe Jozefa Cillera, výber fotografií, návrhov a trojrozmerných exponátov – makiet, ktoré nám zapožičala Slovenská národná galéria, bola nainštalovaná v Nitrianskej galérii v Nitre.

Jozef Ciller
Divadelný ústav Bratislava

 

ČARY A STRETNUTIA

Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil výstavu ČARY A STRETNUTIA pri príležitosti životného jubilea herečky Márie Kráľovičovej.
V neuveriteľnej kondícii a aktivite oslávi 7. júna deväťdesiat rokov a súčasne sedemdesiat rokov pôsobenia v Slovenskom národnom divadle.

Výstava ČARY A STRETNUTIA je venovaná predovšetkým hereckej ceste Márie Kráľovičovej. Mapuje všetky dôležité umelecké míľniky a rázcestia, na ktorých sa ocitla – od jej začiatkov v Slovenskom komornom divadle v Martine cez stretnutia s kmeňovými režisérmi Činohry SND, ktorí výrazne zasiahli do jej tvorivého profilu, cez zachytenie jej výnimočných divadelných postáv a kreácií po súčasné divadelné aktivity nielen na pôde Slovenského národného divadla. V menšej miere zachytáva aj pôsobenie herečky v rozhlase, vo filme a v televízii. Výstava prináša tiež pohľad do súkromia Márie Kráľovičovej, na ľudí a miesta, ktoré má rada a na ktoré rada spomína.

Vernisáž výstavy sa uskutočnila vo štvrtok 1. júna 2017 o 17.00 hod. vo foyer Činohry Slovenského národného divadla a výstava bude prístupná do 30. júna 2017. Kurátorka výstavy je Zuzana Nemcová Gulíková a grafické riešenie pripravila Viera Burešová.

V Dome umenia Piešťany sa v rámci otvorenia 62. ročníka music festivalu Piešťany sprístupnila tá istá výstava, ktorej finisáž bude 29. júna 2017 za prítomnosti Márie Kráľovičovej.

 


Kontakt:
Mgr. art. Zuzana Šnircová
Divadelný ústav
Jakubovo nám. 12
813 57 Bratislava               
Tel: 02 20487 505, 0905 605 909
e-mail: zuzana.snircova@theatre.sk

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.