Tlačiť

Dramaticky mladí 2016

Súťaž Dramaticky mladí sa po dvoch rokoch vrátila do programu martinského festivalu Dotyky a spojenia. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo 20. júna 2016 v študovni Slovenského komorného divadla v Martine.

Dramaticky mladí je súťaž Divadelného ústavu o najlepší dramatický text autorov do 18 rokov. Súťaže sa môže zúčastniť každý, kto má zaujímavý nápad a chuť vyskúšať si napísať dramatický text. Tematické zameranie textu je ľubovoľné. Cieľom súťaže je aktivizovať a podnecovať už u tých najmladších autorov dramatické písanie, odkrývať jeho tajomstvá a rozprúdiť fantáziu a tvorivosť mladých.

Uzávierka 7. ročníka súťaže Dramaticky mladí bola 23. mája 2016. Do súťaže bolo prihlásených 19 textov. Prihlásené hry posudzovala odborná porota v zložení: teatrologička Lenka Dzadíková, herečka a pedagogička Barbora Zamišková a projektová manažérka a divadelná kritička Dominika Zaťková. V súťaži na prvom mieste skončila Katarína Kováčová s textom  Zaklop  ešte raz, na druhom mieste sa umiestnil text Veroniky Frankovej Najlepší priateľ človeka, tretie miesto  obsadili text Emy  Kvasnicovej Strašidelný dom a Pavlíny Okleštekovej  Príď ku stolu, pokým je polievka ešte teplá.

Ako podpornú aktivitu súťaže organizuje Divadelný ústav dielne kreatívneho písania. V školskom roku 2015/2016 sa konali v Štúdiu 12 v Bratislave, v Činohre Slovenského národného divadla v Bratislave, v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici, v Mestskom divadle Žilina a v Prešovskom národnom divadle. Účastníci dielní pracovali na tvorbe dramatického textu, na improvizačných literárnych aj hereckých cvičeniach pod vedením skúsených lektoriek Miriam Kičiňovej, Ivety Škripkovej, Zuzany Palenčíkovej, Veroniky Pavelkovej a Michaely Zakuťanskej. Ich celoročná práca bude prezentovaná na festivale formou scénického čítania.

Vyhlásenie výsledkov spolu s prezentáciami dielní sa vrátili do programu martinského festivalu Dotyky a spojenia po dvoch rokoch. Nadviazali tak na dlhoročnú spoluprácu z minulosti.

 

Vyhlasovateľ: Divadelný ústav
Koordinátor súťaže:  Marek Godovič, 02 / 20487600, marek.godovic@theatre.sk


 

 

 

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.