Tlačiť

Aktuálne číslo

Januárové vydanie je trochu Oktoberfest!

Teatrológ Christopher Balme z mníchovskej Univerzity Ludwiga Maximiliána hovoril na bratislavskej prednáške o tom, ako sa divadlo mení v postfaktickej dobe. Poodhalil aj zákutia reformy mestskej scény Münchner Kammerspiele. Netradičný pokus premeniť kamennú inštitúciu na chrám „iného“ divadla nás zaujal. So zmenou, ktorú v Mníchove razí Matthias Lilienthal súvisí aj teória o tom, ako sa v politickom divadle mení vzťah tvorcu, diela a diváka. A ako to celé vyzerá v praxi, mohli čiastočne zakúsiť aj diváci známeho pražského festivalu (nielen) nemeckého divadla. Uprostred januára sme teda zorganizovali poctivý Oktoberfest. Keďže však na začiatku roka všetci príkladne plníte predsavzatia, zabudnite na ležiak, IPU, APU a iné pivné sorty a siahnite po riadnom „seidli“ dobre napenených divadelných informácií.

Náš časopis prešiel na prvý pohľad malou, ale o to dôležitejšou zmenou. Novoročný refresh predstavuje nový grafický vizuál obálky.

V čísle 01/2019 objavíte:

ø na margo o historických aj súčasných podobách nemeckého zvrhlého umenia od Roberta Švarca, 
ø rozhovory s Matthiasom Lilienthalom, intendantom Münchner Kammerspiele a s nemeckým teatrológom Christopherom Balmom z Ludwig-Maximilians-Universität München, 
ø recenzie inscenácií Don Carlo (Opera SND), Pasca na myši (Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT)), Príbehy stien(Bratislavské bábkové divadlo) a Beatles go Baroque (Balet SND), 
ø krátko kriticky o Moral Insanity (Prešovské národné divadlo) a Vysokej škole diváckeho umenia (Činohra SND),
ø reportáž z festivalu theater.cz - Pražský divadelní festival německého jazyka, 
ø teóriu o súčasných formách aktivizácie diváka v politickom divadle, 
ø 2x2 o úlohách a problémoch pravidelne subvencovaných divadiel a samozrejme ďalšie výstižné články našich stručných i nestručných rubrík.


Kontakt

Divadelný ústav
Jakubovo námeste 12
813 57 Bratislava
tel.: +421 (0)2/204 87 502, 503
fax: +421 (0)2/529 31 571
e-mail: kod@theatre.sk
facebook: www.facebook.com/casopiskod

 

Partner časopisu

Partner časopisu

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.