Tlačiť

O festivale

Na v poradí jedenástom ročníku festivalu Nová dráma/New Drama 2015 sa predstaví a o tri festivalové ceny zabojuje 11 inscenácií textov súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Festival prináša bohatú ponuku hlavného, pracovného a sprievodného programu vo viacerých divadlách a kultúrnych centrách v Bratislave ako aj v ďalších slovenských mestách.

Nová dráma/New Drama 2015 prináša to najzaujímavejšie spomedzi inscenácií súčasnej drámy, ktoré mali premiéru v slovenských divadlách v uplynulom kalendárnom roku. Jedenásty ročník festivalu, ktorý pripravuje Divadelný ústav sa uskutoční v dňoch 10. – 15. mája v Bratislave.

Hoci je domovskou scénou festivalu Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, Nová dráma osídli aj ďalšie divadlá a kultúrne priestory po celej Bratislave. Hrať sa bude aj v Činohre Slovenského národného divadla, A4 – priestore súčasnej kultúry, Divadle Aréna, Komornom divadle Ticho a spol., Štúdiu 12 či v Divadle elledanse.

Sprievodný program bude prebiehať v Divadelnom ústave, Modrom salóne Slovenského národného divadla, Divadle Lab VŠMU a v bratislavskom Goetheho inštitúte.

Nová dráma/New Drama 2015 je súťažnou prehliadkou. Inscenácie sa budú uchádzať o tri festivalové ceny. O hlavnej cene za najlepšiu inscenáciu novej drámy, Grand Prix Nová dráma, hlasuje medzinárodná porota. Účastníci kritického seminára rozhodnú o tom, ktorá z nich získa Cenu študentskej poroty. Diváci môžu po každom predstavení hlasovať za svoju najobľúbenejšiu inscenáciu. Ich voľba rozhodne o tom, ktorá inscenácia dostane divácku cenu – Cenu bratislavského diváka.

Dramaturgická rada festivalu uzavrela výber inscenácií do súťažného programu. Súčasnú drámu na Slovensku mali tento rok pod drobnohľadom divadelné kritičky a teatrologičky Dária Fojtíková Fehérová, Martina Ulmanová a divadelný kritik Miloslav Juráni.

Od februára 2014 do konca januára 2015 vyberali takmer z päťdesiatky inscenácií súčasných dramatických textov vo všetkých divadlách na Slovensku. Do výberu sa dostali inscenácie, ktorých nebol napísaný pred rokom 2000.

Okrem súťažnej prehliadky inscenácií opäť nebude chýbať bohatý sprievodný program. Festivalový týždeň prinesie scénické čítania, výstavu divadelnej fotografie, prezentácie troch knižných publikácií, diskusie, workshopy či konferenciu.

Neodmysliteľnou súčasťou Novej drámy je aj prezentácia zahraničného divadla. Nová dráma/New Drama 2015 zaostrí na nemecké divadlo a drámu v programovej sekcii Focus Nemecko.


RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.