Tlačiť

Focus Nemecko

Vďaka spolupráci s Goetheho inštitútom v Bratislave predstavujeme samostatnú programovú sekciu festivalu Nová dráma Focus, ktorá v tomto roku zaostruje pohľad na nemecké divadlo. Záverečný deň 11. ročníka festivalu zavŕši Divadlo Hebbel am Ufer s inscenáciou Spomienka na bojové polia 1914/2014 (Schlachtfeld Erinnerung 1914/2014), autorského tandému Hans-Werner Kroesinger a Regine Dura v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava.

Pozvanie na festival prijala oceňovaná nemecká dramatička Dea Loher, ktorá v utorok 12. mája povedie Master class pre prihlásených záujemcov. Nemenej zaujímavá bude prezentácia zborníka Dea Loher: Hry s moderátorom Michalom Hvoreckým za účasti autorky. To všetko v Goetheho inštitúte Bratislava.

Pracovný program s názvom Theory Event vyplní prednáška divadelného kritika a kultúrneho publicistu Jürgena Bergera o účasnej nemeckej dráme vo štvrtok 14. mája v Štúdiu 12.

Záštitu nad programovou sekciou Focus Nemecko prevzal veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku J.E. Dr. Thomas Götz.

 

19.00 hod. / Mestké divadlo P. O. Hviezdoslava

Divadlo Hebbel am Ufer, Berlin
Hans-Werner Kroesinger, Regine Dura: Spomienka na bojové polia 1914/2014


foto:D. Baltzer

Keď sa v Nemecku hovorí o prvej svetovej vojne, hodnotí sa najmä podľa bojov na západnom fronte. Inscenácia Spomienka na bojové polia 1914/2014 (Schlachtfeld Erinnerung 1914/2014) sa snaží zmeniť tento uhol pohľadu. Inscenácia skúma rôzne národné historiografie v Juhoslávii, následne v Srbsku, v Bosne a Hercegovine, tiež v Turecku, Nemecku a Rakúsku. Aké rozličné spomienky sa zachovali, kde a akým spôsobom? Aké predstavy o nepriateľovi sa vykonštruovali a čo ho identifikuje? Akú úlohu zohrali tieto predstavy pri nedávnej vojne v bývalej Juhoslávii? Podkladom inscenácie je výskum, ktorý v Belehrade, Istanbule a Srajeve viedli režisér Hans-Werner Kroesinger a filmárka Regine Dura v spolupráci s Goetheho inštitútom v Belehrade.

Hrajú: Benjamin Bajramović, Damjan Kecojević, Lajos Talamonti, Armin Wieser

Autor: Hans-Werner Kroesinger, Regine Dura

Réžia: Hans-Werner Kroesinger

Dramaturgia: Regine Dura

Scéna a kostýmy: Valerie von Stillfried

Koprodukcia: Goethe-Institut, HAU Hebbel am Ufer, Zentrum für Kulturelle Dekontamination (Belehrad) a Kriegstheater SARTR (Sarajevo).

 

Dea Loher

vyštudovala filozofiu a germanistiku v Mníchove; navštevovala dramatickú tvorbu u Heinera Müllera a Yaaka Karsunka v Berlíne. Už jej druhá hra Tätowierung (Tetovanie) zaznamenala veľký úspech. Divadelnou hrou Fremdes Haus (Cudzí dom) sa v roku 1995 v Staatstheater v Hannoveri začala spolupráca autorky s režisérom Andreasom Kriegenburgom, ktorý odvtedy uviedol väčšinu premiér jej divadelných hier. Za svoje literárne dielo získala Dea Loher viacero významných nemeckých ocenení vrátane Ceny Bertolta Brechta mesta Augsburg. V rokoch 1993 a 1994 ju časopis Theater heute zvolil za mladú dramatičku roka.

Jej divadelné hry sú preložené do viac ako pätnástich jazykov a boli uvedené v mnohých krajinách. Od roku 2013 je členkou Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung (Nemecká akadémia pre jazyk a literatúru). Autorka žije a pracuje v Berlíne.

Jürgen Berger

absolvoval štúdium germanistiky a politológie v Heidelbergu. Pracuje ako divadelný a literárny kritik pre Süddeutsche Zeitung, Theater heute a TAZ. Na univerzite v Mannheime prednáša divadelnú kritiku, od roku 2003 je členom poroty Mülheimer Dramatikerpreis a Berliner Theatertreffen.

 

Focus Nemecko PLUS

16. - 17. 5. 2015

19.00 h / Slovenské národné divadlo - Štúdio

Nino Haratischwili

Land der ersten Dinge/Bludičky

Réžia: Brit Bartkowiak

Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava / Deutches Theater, Berlín

Čo v skutočnosti máme so západnou Európou a Európanmi spoločné? Ako sme existovali ostatných šesťdesiat rokov? A ako vieme a chceme existovať ďalej? Na tieto i podobné otázky sa inscenácia usiluje odpovedať cez prizmu stretnutia svetov dvoch žien, Natálie zo Slovenska a Lary z Nemecka. Ich vzájomné zbližovanie je zároveň odhaľovaním osobných i historických tráum, ktoré sprevádzali starnutie Európy ostatné storočie. Hra je písaná priamo pre hercov Emíliu Vášáryovú, Dušana Jamricha a nemeckú herečku Gabriele Heinz.

 

 RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.