Tlačiť

Enter

Festival Nová dráma / New Drama už po piatykrát vo svojej histórii opúšťa Bratislavu. Tentoraz sa sekcia Enter objaví v troch slovenských mestách – vo Zvolene, Košiciach a Žiline.

Už piaty rok festival pokračuje vďaka satelitným prehliadkam Enter aj v ďalších mestách na Slovensku, v ktorých sa prezentujú vybrané inscenácie či podujatia bratislavského programu. Ambíciou sekcie Enter je rozširovanie festivalu, sprostredkovanie jeho atmosféry ďalším divákom a zároveň podpora uvádzania inscenácií súčasnej drámy.

ZVOLEN / 22. 5. / Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen

KOŠICE / 26. – 29. 5. / Štátne divadlo Košice

ŽILINA / 7. – 13. 6. / Mestské divadlo Žilina


NOVÁ DRÁMA – ENTER ZVOLEN

22. 5. 2014


22. 5. / 10.00 / Štúdio DJGT / Trojboj / Inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2013
a diskusia o inscenovanom čítaní a súťaži Dráma

22. 5. / 18.30 / Štúdio DJGT / Uršuľa Ferenčuková: Svet (podľa) Urbana

V pôvodnej inscenácii ožívajú básne, piesne, výroky, eseje, rozprávky a míľniky života básnika a textára Jozefa Urbana. Večný rebel, enfant terrible, prorok bohémov. Nežný, zúrivý, svoj. Človek, ktorý predčasne odišiel, ale ktorého slová znejú dodnes.

réžia — Richard Sanitra

Po predstavení diskusia s autorkou a s tvorcami inscenácie.

 

22.5. / Foyer Štúdia DJGT / Sprievodné podujatie pred vstupom do Štúdia DJGT

Prezentácia aktuálnych informácií o Divadelnom ústave Bratislava, o festivale Nová dráma / New Drama, o výzvach pre mladých autorov a tvorcov; informácie o súťažiach Dráma, Dramaticky mladí a Mliečne zuby; prezentácia publikácií Divadelného ústavu.

 

NOVÁ DRÁMA – ENTER KOŠICE

26. – 29. 5. 2014


26. 5. / 17.00 / Salónik, Historická budova ŠD Košice /Ako dostať drámu na javisko (Napíšem hru a čo ďalej?)

Večer dramatikov, dramaturgov, kritikov, režisérov a divákov prezentuje v neformálnej atmosfére viaceré generácie slovenských dramatických autorov a autoriek. Diskusia s Michaelou Zakuťanskou, s profesorom Karolom Horákom, s dvomi moderátormi a s divákmi bude spojená aj s premietaním

filmových záznamov o slovenských dramatikoch.

réžia — Anna Grusková

scenár — Marek Godovič

 

26. 5. / 19.00 / Historická budova ŠD Košice / Rudolf Schuster: Bocatius

Výslnie a pády, politika a diplomacia, no predovšetkým osud človeka, košického richtára, ktorý na prelome 16. a 17. storočia pozdvihol kultúrny život vo východoslovenskom regióne.

réžia — Martin Kákoš

 

27. 5. / 19.00 / Malá scéna ŠD Košice / Martin McDonagh: Krásavica z Leenane

Leenane so svojimi štrnástimi obyvateľmi je údajne najmenšia dedinka v Írsku. Tento zapadnutý kút by ostal navždy neznámy, nebyť McDonaghových hier plných skvelého čierneho humoru, násilia a bizarných postavičiek.

réžia — Michal Vajdička

 

28. 5. / 19.00 / Malá scéna ŠD Košice / Euripides: Medeia

Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po viac ako dvetisíc rokoch budí vášnivé polemiky. Ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví.

réžia a úprava — Michal Vajdička

 

29. 5. / 19.00 / Malá scéna ŠD Košice / Eric-Emmanuel Schmitt: Voľnomyšlienkár

Celý dej sa odvíja okolo veľkého osvietenského filozofa Denisa Diderota. Známy mysliteľ a nenapraviteľný sukničkár, ktorého v záhradnom pavilóne práve v intímnej póze portrétuje pekná maliarka, musí narýchlo napísať heslo o morálke do veľkej Encyklopédie.

réžia — Michal Spišák

 

NOVÁ DRÁMA – ENTER ŽIlina

7. – 13. 6. 2014

 

7. 6. / 19.00 / Veľká sála, Mestské divadlo / premiéra / Dea Loher: Zlodeji

Dvanásť zvláštnych existencií z periférie prekvapivo prepojených v tridsiatich siedmich scénických obrazoch. Komický a pritom hlboký kaleidoskop životných príbehov ľudí dnešnej doby, ktorí sa „prekrádajú“ vlastnými životmi.

réžia — Eduard Kudláč

10. 6. / 17.00 / Štúdio, Mestské divadlo / Trojboj

inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2013

 

10. 6. / 19.00 / Veľká sála, Mestské divadlo / Justine del Corte: Kométa

Jedno miesto, jedna noc a jedenásť postáv, nad ktorými letí kométa – univerzálny symbol prianí. Hrdinov tejto hry nezväzujú silné tradície, nenapĺňa ich ani viera či ideológia, svoje miesto pri prestretom stole života si musia hľadať sami. Hlavná hrdinka nevesta Elisabeth je najlepším dôkazom toho, že svoje sny si treba dobre rozmyslieť, aby sa nám raz aj nesplnili.

réžia — Juraj Nvota

 

11. 6. / 19.00 / Štúdio, Mestské divadlo / Elfriede Jelinek: Zimná cesta

Osem zastavení na ceste za pravdou. Intímne putovanie po naliehavých témach ľudskej existencie v súčasnej spoločnosti. Jedinečný básnický jazyk a silné, miestami až boľavo konkrétne obrazy udierajú diváka nevídanou silou.

réžia — Tomáš Procházka

 

12. 6. / 19.00 / Štúdio, Mestské divadlo / Ingrid Lausund: Konfety

Satirická komédia o mediálnej a politickej pretvárke. Inscenátori ukazujú tých, ktorí ovládajú umenie ako najlepšie odpútať pozornosť od podstatných problémov dneška. Správne upozorňujú, že táto téma sa nespája iba so svetom jednej televízie či médií, ale má globálnejší význam.

réžia — Roman Maroš

 

13. 6. / 17.00 / Štúdio, Mestské divadlo / Dramaticky mladí

scénické čítanie textov zo žilinskej Dielne tvorivého písania

 

Foyer Mestského divadla / Nová dráma / New Drama, 10 rokov festivalu

výstava inštalovaná v priestoroch divadla počas projektu ENTER


RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.