Tlačiť

Focus Poľsko

Focus Poľsko je zahraničná sekcia festivalu Nová dráma/New drama 2012.

Sekcia tento rok ponúkne dve pozoruhodné poľské inscenácie, scénické čítanie súčasnej poľskej drámy, prezentáciu publikácie o súčasnej poľskej dráme, workshop pre mladých prekladateľov,výstavu divadelnej fotografie a prednášku významných poľských tvorcov a teoretikov - Polish Theory Event.

Kurátori sekcie Tomasz Grabiński (Poľský inštitút) a Marek Godovič (Divadelný ústav) želajú návštevníkom festivalu silné divadelné zážitky s poľským divadlom.

FOCUS POĽSKO 2012

Focus Poľsko ponúkne v KC Dunaj prezentáciu antológie kníh súčasnej poľskej drámy. Na prezentáciu bude v Štúdiu 12 nadväzovať scénické čítanie zo súčasných poľských hier v réžii Adriany Totikovej. Osobnú účasť prisľúbili hviezdy poľskej drámy Tadeusz Słobodzianek a Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Tradičnou súčasťou festivalu sú aj Raňajky s novou drámou, tentokrát s poľskou. O jej autoroch a témach príde do Štúdia 12 porozprávať poľská teatrologička Justyna Jaworska.

V Poľsku stále viac oceňovaná partnersko-režisérska dvojica Monika Strzępka – Paweł Demirski príde do Poľského inštitútu v rámci Polish Theory Eventu debatovať o politickom divadle a svojej tvorbe. Program počas celého týždňa dopĺňa v Poľskom inštitúte výstava Láska či nenávisť: Ber, čo chceš fotografa Bartłomieja Sowu a prekladateľský workshop Dráma v poľskom preklade pod vedením režiséra Jána Štrbáka.

Vroclavská skupina Ad Spectatores sa v Gallerii Cvernovka predstaví s dokumentaristickou performanciou 9 rekonštrukcia. Projekt je určený pre skupiny deviatich odvážnych divákov. Vyvrcholením sekcie bude hosťovanie varšavského Teatru na Woli s inscenáciou hry Tadeusza Słobodzianka Naša trieda v réžii Ondreja Spišáka v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava.

Sekciu organizuje Divadelný ústav a Poľský inštitút v Bratislave pod záštitou veľvyslanca Poľskej republiky v Slovenskej republike J. E. Andrzeja Krawczyka.

INSCENÁCIE

19. 5. 2012 o 19.00 hod. / Divadlo P. O. Hviezdoslava
Tadeusz Slobodzianek: NAŠA TRIEDA

réžia Ondrej Spišák
Teatr na Woli, Varšava

Nezvyčajná história žiakov jednej triedy. Spolu sa učia, zabávajú, robia neporiadok, prechádzajú do dospelosti. Snívajú, že sa stanú pilotmi, lekármi, filmovými hviezdami. Čítajú Trilógiu Sienkiewicza. Chodia na filmy s Chaplinom. Počúvajú jazz. Prečo chalan, ktorý dievčaťu vystrihol z papiera srdce a napísal ľúbostnú báseň, o niekoľko rokov neskôr zviazal svojej kamarátke ruky lanom a vyhrážal sa, že keď sa pokúsi utiecť, tak ju zabije? Čo sa stalo, že národ, náboženstvo a ideológia sa stali dôležitejšími ako priateľstvo? Kedy v kolegovi zo školskej lavice vidíte Cudzinca? Čo sa stalo s tou triedou? Príbeh o Poľsku 20. storočia je inšpirovaný skutočnými  udalosťami.

Inscenácia Naša trieda bola ocenená Cenou diváka na Festivale Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych v Lodži. Ondrej Spišák získal za réžiu cenu Varšavský Félix 2011, ktorú udeľuje divadelná obec.

Dĺžka: 2 hodiny a 45 minút s prestávkou. V poľštine so slovenskými a anglickými titulkami.
Foto: Krzysztof Bieliński, Naša trieda

14. – 16. 5. / 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.00 hod.
Galleria Cvernovka
Ad Spectatores: 9 REKONŠTRUKCIA

réžia Maciej Masztalski
Ad Spectatores Vroclav, Poľsko
Iba na rezervácie!


V pivnici istého domu bola spáchaná skupinová vražda. Neznámy šialenec zabil deväť ľudí, ktorých uložil do prazvláštneho výjavu, akoby na pamätnej fotografii. Nijaký náznak boja, nijaké vonkajšie ublíženie. Neznáma príčina smrti, neznámy motív. Chýbajúce informácie o obetiach. Prečo sa nachádzali práve na takomto mieste? Existuje veľká pravdepodobnosť, že predstavenie sa zrealizovalo práve v tých istých pivniciach, kde sa pred stopäťdesiatimi rokmi odohrala tragédia.

„9“ je pokusom o rekonštrukciu. Predstavenie je policajným zápisom pri obhliadkach miesta činu. Postup objasňovania vraždy prebieha v naturalistických podmienkach.  Obhliadka mŕtvol, zabezpečenie stôp a rekonštrukcia prípadu. 9 divákov sleduje predstavenie z pohľadu obetí. Predstavenie ale nie je založené na interakcii! Divák je len pozorovateľom akcie, aj keď sa nachádza v jej strede.

Predstavenie vroclavskej skupiny Ad spectatores  sa nachádza na hranici performancie a hranej akcie. Tvorcovia sa zahrávajú s tragickým príbehom, surovým industriálnym priestorom a divákmi.

Dĺžka: 45 minút, bez prestávky
Foto: archív Ad Spectatores, Ad Spectatores

PREKLADATEĽSKÝ WORKSHOP 2012

DRÁMA V POĽSKOM PREKLADE
14. — 16. mája 2012 od 10.00 hod. do 13.00 hod.
v Poľskom inštitúte, nám. SNP 27, Bratislava

Workshop je určený študentom, mladým prekladateľom a záujemcom o preklad dramatických textov z poľštiny. V priebehu troch dní sa môžu oboznámiť  a na praktických ukážkach sa oboznámiť so špecifikami prekladu dramatického textu .

Lektorom workshopu je režisér, pedagóg a prekladateľ Ján Štrbák. Workshop je súčasťou programovej sekcie Focus Poľsko, ktorá je sprievodným podujatím festivalu Nová dráma / New Drama 2012. Workshop je bezplatný.

Účastníčky workshopu:

Elena Súkeníková
Jana Belanová
Katarína Cisáriková
Mirka Čurová
Veronika Demčáková

Viac info na staihnutie TU.RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.