Tlačiť

Trojboj

Neoddeliteľnou súčasťou súťaže Dráma je aj
scénické čítanie finálových textov súťaže – Trojboj.

Zmyslom scénického čítania Trojboj je, okrem javiskového uvedenia súťažného textu, dať šancu aj mladým perspektívnym režisérom prezentovať sa na doskách profesionálneho divadla a umožniť inšpiratívny dialóg medzi autorom textu, potenciálnym inscenátorom a publikom.

Prvá verejná prezentácia finálových textov TROJBOJ sa uskutoční 19. mája 2012 v posledný deň ročníka festivalu NOVÁ DRÁMA / NEW DRAMA 2012 v Štúdiu 12 v Bratislave. Meno celkového víťaza súťaže sa verejnosť dozvie až na slávnostnom záverečnom odovzdávaní cien festivalu.

Dráma 2011

Ceny súťaže Dráma 2011

1. miesto: Gabriela Alexová: Lúzri
2. miesto:
Laco Remeň: Urob to sám
3. miesto:
Anica Jenski: Neseš jí dítě
Cena Slovenského rozhlasu:
Gabriela Alexová: Lúzri

Súťaž DRÁMA je dlhoročný projekt Divadelného ústavu, ktorý sa komplexne venuje podpore súčasnej národnej dramatickej tvorby, vydávaniu a uvádzaniu súčasných pôvodných textov, iniciuje vznik nových hier etablovaných autorov a motivuje mladých autorov a študentov k tvorbe dramatických textov. Pre dramaturgov slovenských divadiel je platformou noviniek na poli pôvodnej tvorby.

Porota dvanásteho ročníka súťaže pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku – DRÁMA 2011 vybrala z 27 prihlásených textov troch finalistov súťaže.

Spomedzi 27 prihlásených textov sa do úzkeho výberu a finále súťaže prebojovala trojica autorov – Gabriela Alexová, Anica Jenski a Laco Remeň.

Finalisti 12. ročníka súťaže DRÁMA 2011

  • Gabriela Alexová: Lúzri

  • Anica Jenski: Neseš jí dítě

  • Laco Remeň: Urob to sám

Finálové texty sa predstavia 19. mája 2012 o 14.00 hod. na scénickom čítaní TROJBOJ počas festivalu Nová dráma / New Drama. Ich stretnutie v dramatickom inscenovanom čítaní hier Trojboj v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave režíruje Júlia Rázusová.

Členmi tohtoročnej poroty boli: predsedníčka poroty, dramatička a dramaturgička Národného divadla Praha Iva Klestilová, dramatik a režisér Viliam Klimáček, riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava a dramaturgička Vladislava Fekete, režisér Roman Polák a dramaturgička Divadla Astorka Korzo ´90 Andrea Dömeová.

Vyhlásenie absolútneho víťaza súťaže Dráma 2011 spolu s vyhlásením Ceny Slovenského rozhlasu sa uskutoční 19. mája 2012 o 19.00 hod. v rámci záverečného ceremoniálu festivalu Nová dráma / New Drama 2012 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Autor víťazného textu získa finančnú prémiu v hodnote 1 000 eur. Slovenský rozhlas udeľuje špeciálnu cenu. Je ňou rozhlasové naštudovanie textu v Rádiu Devín v roku 2012. Texty všetkých finalistov súťaže vydá Divadelný ústav v zborníku Dráma.

Súťaž pôvodných dramatických textov DRÁMA podporuje a oceňuje súčasnú slovenskú a českú dramatickú tvorbu a pomáha jej uvádzaniu na slovenských javiskách.

Koordinátor súťaže: marek.godovic@theatre.sk, 02/20487 603

Viac info na: http://www.theatre.sk/sk/aktivity/drama/drama-2011/


RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.