Tlačiť

Súťažné inscenácie

VILIAM KLIMÁČEK: HOLOKAUST
Divadlo Aréna, Bratislava
príbeh, na ktorý by Slovensko najradšej zabudlo

Hra Holokaust vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport z územia fašistickej Slovenskej republiky do Osvienčimu (1942). Kontroverzným a moderným spôsobom zobrazuje historické obdobie, v ktorom vznikli najhlbšie jazvy na utváraní novodobej slovenskej spoločnosti, evokované názvom hry.

Viliam Klimáček na objednávku Divadla Aréna napísal v poradí už tretiu hru. Hra Holokaust je súčasťou tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna, do ktorého patria inscenácie Tiso,  Dr. Gustáv Husák – väzeň prezidentov, prezident väzňov, Komunizmus a Kukura. Spomínané tituly spája politická téma a ambícia prostredníctvom divadla provokovať historickú sebareflexiu a súčasnú spoločenskú diskusiu.

réžia: Rastislav Ballek
dramaturgia: Martin Kubran, Zuzana Šajgalíková
scéna a kostýmy: Katarína Holková
svetelný dizajn: Robert Polák
hudobná spolupráca: Juraj Bielik a Adrian Rajter
podklady pre video projekciu: Eva Janovská

hrajú: Zuzana Porubjaková, Dana Košická, Rebeka Poláková, Braňo Deák, Milan Ondrík, Kristína Greppelová, Zuzana Kanócz, Petra Vajdová, Gregor Hološka, Martin Hronský, Hilda Hrabovecká, Jana Černá

JÁN ROZNER/PETER PAVLAC: SEDEM DNÍ DO POHREBU
Slovenské komorné divadlo, Martin

Východiskom dramatizácie Petra Pavlaca je román Jána Roznera Sedem dní do pohrebu. Rozner vo svojej knihe rozpráva o tom, ako prežil sedem dní, ktoré uplynuli medzi smrťou a pohrebom svojej manželky, významnej slovenskej prekladateľky Zory Jesenskej, ktorú komunistický režim „vymazal" zo slovenskej literatúry. Smrť a okolnosti pohrebu spustili prúd autorových spomienok, ktoré majú nielen osobný, ale aj širší spoločensko-politický charakter na obdobie nastupujúcej normalizácie.

réžia: Ľubomír Vajdička
autor: Ján Rozner
dramatizácia: Peter Pavlac
dramaturgia: Róbert Mankovecký
scéna: Jozef Ciller
kostýmy: Marija Havran
hudba: Peter Mankovecký

hrajú: Jana Oľhová, Dano Heriban, Ján Kožuch, Lucia Jašková

RÓBERT MANKOVECKÝ/DODO GOMBÁR: WWW.NARODNYCINTORIN.SK
Slovenské komorné divadlo, Martin


Autorský projekt režiséra Doda Gombára predstavuje divákom sitcom, divadelný žáner na Slovensku známy skôr z televíznej obrazovky ako z divadelného javiska. Pilotná časť divadelného sitcomu nás privedie na martinský národný cintorín, kde sa stretli na poslednom odpočinku najväčšie osobnosti nášho národného života, ale aj množstvo bezmenných postáv a postavičiek, ktoré pre náš národ neurobili takmer nič, a jeden náhodou zahrabaný pes, ktorý pre náš národ neurobil vôbec nič. Významnú zložku sitcomu bude tvoriť autorská hudba Daniela Heribana, Mareka Geišberga a Róberta Mankoveckého.

réžia: Dodo Gombár
dramaturgia: Róbert Mankovecký
scéna: Hana Knotková
kostýmy: Hana Knotková

hrajú: Lucia Jašková, Zuzana Rohoňová, Nadežda Vladařová, Marek Geišberg, Dano Heriban, Karol Čičmanec, František Výrostko, Dominik Zaprihač, Róbert Mankovecký

MICHAELA ZAKUŤANSKÁ: JÁNOŠÍK 00 7
Mestské divadlo, Žilina


Päť mladých hercov na šikmej ploche politického kabaretu a jedna veľká mystifikácia. Divadelná hra Michaely Zakuťanskej Jánošík 007 ponúka v niekoľkých líniách pohľad súčasnej generácie na jánošíkovský mýtus, slovenské dejiny i politickú súčasnosť. Jánošík – jeden z najväčších, ak nie najväčší hrdina slovenskej histórie. Jánošík idealizovaný, Jánošík odidealizovaný, Jánošík mýtus, anarchista a dokonca aj politický vzor. Jánošík bez ornamentov, bez vrkočov, ostrihaný, vyzlečený z typického kroja, zbavený valašky, ale zato vybavený novými zbraňami, v čudnom odeve, ktorý sa teraz nosí nielen v Župčanoch. Každá doba potrebuje svojho hrdinu. Kto sú súčasní slovenskí hrdinovia? Čo majú spoločné s Jánošíkom a prečo má Slovač taký vrúcny vzťah k zbojníkom?

úprava a réžia: Ján Luterán, Mariana Ďurčeková
dramaturgia: Peter Kováč
scéna: Zoja Zupková
kostýmy: Tereza Mojžišová
hudobná spolupráca: Gabriel Tóth

hrajú: Peter Brajerčík, Anna Čonková, Ján Dobrík, Ivana Kubáčková, Gabriel Tóth

ANNA JABLONSKÁ: POHANIA
Činohra Slovenského národného divadla

Dráma rozpadajúcej sa rodiny odhaľuje prázdnotu a volanie po hodnotách v dnešnom svete. Prostý príbeh o pohanoch je ozvláštnený záhadnými zázrakmi. Nečakaný hosť – babička osudovo zasiahne do života všetkých členov rodiny. Rodiny, ktorá práve prechádza krízou. Po tom, čo dcéra zo zúfalstva vyskočí z okna, čaká sa na jej uzdravenie, i v metaforickom zmysle slova. Na konci nie je jasné, či sa dcéra uzdravila vďaka modlitbám babičky a mamy, pohanským rituálom suseda alebo vďaka návšteve jej lásky – mladého učiteľa. Pohania sú psychologickou štúdiou o zachovaní viery, lásky a nádeje, v ktorej sa nezvyčajne kombinuje takmer dokumentárny realizmus a metafyzická atmosféra.

Mladá ukrajinská autorka Anna Jablonská (1981 – 2011) tragicky zahynula počas teroristického útoku na letisku Domodedovo v Moskve práve v deň, keď si mala prevziať cenu za túto hru v súťaži filmových scenárov.

réžia: Marián Amsler
preklad: Eva Maliti-Fraňová
dramaturgia: Romana Maliti
scéna a kostýmy: Martin Kotúček, Juraj Kuchárek
hudba: Slavo Solovic

hrajú: Zuzana Fialová; Marián Geišberg; Alexandra Palatínusová, posl. VŠMU; Božidara Turzonovová; František Kovár; Ľuboš Kostelný; Peter Trník

DUŠAN VICEN A KOL.: PROCES PROCESU PROCESOM (PÔJDEŠ DO BASY? HAJZEL!)
Divadlo SkRAT, Bratislava

Inscenácia je voľne inšpirovaná slávnym románom Franza Kafku Proces. Čiernohumorná mozaika príbehov a osudov pozostávajúca z viacerých, viac či menej vzájomne sa prelínajúcich epizód je však zasadená do súčasnosti, do prostredia justičného absurdistanu na začiatku 21. storočia, keď prebieha proces prechodu od jedného absurdného spoločenského zriadenia k ďalšiemu…

scenár, réžia, scénografia: Dušan Vicen
vizuálna spolupráca: Boris Vitázek
hudba: Rado Chrzan, Ľubo Burgr

spoluautori textov, účinkujúci: Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Dana Gudabová, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Jana Oľhová, Vlado Zboroň

SIMONA SEMENIČ: 5CHALANOV.SK
Štúdio 12 – štúdio pre novú drámu a OZ TUŠ, Bratislava

Nie každá detská hra je nevinná...
Mrazivo vtipná inscenácia o detskom svete očami dospelých (a naopak).
5 mladých herečiek stvárňuje 5 malých chalanov hrajúcich sa v sobotu poobede rôzne hry: na vojnu, domácnosť, superhrdinov... Cez hru sa dozvedáme kruté pravdy o svete dospelých. Provokatívna a miestami kontroverzná hra odhaľuje každodennú krutosť ukrytú za dverami našich domácností – prostredníctvom nacvičených hier chlapcov, ktorí ich odpozorovali od svojich rodičov, z televízie a z okolitého sveta. Smiech cez slzy a humor cez zimomriavky. 5chalanov.sk nastavuje zrkadlo spoločnosti, v ktorej vyrastajú.
Inscenácia vznikla z iniciatívy a podpory Divadelného ústavu v spolupráci s TUŠ o. z.

réžia: Adriana Totiková
preklad: Romana Marušková
dramaturgia: Marek Godovič
produkcia: Mirka Dittrich
scéna: Miro Král
kostýmy: Vlasta Kubušová
hudobná spolupráca: Michal Baláž

hrajú: Ivana Kubáčková,  Barbora Zamišková, Elena Kolek Spaskov, Danica Matušová, Sandra Palenčárová

JÁN ŠIMKO: STEEL MY HEART (TÚLAME SA NOCOU POŽIERANÍ OHŇOM)
OZ Tucet a  SPOTs
Dokumentárna inscenácia inšpirovaná príbehmi ľudí, ktorí sú spojení s košickými oceliarňami, zachytáva jednu epochu života na Slovensku. V každodenných príbehoch obyčajných ľudí sa odrážajú veľké dejinné zlomy, sociálne a politické zmeny – päťdesiate roky, 1968, 1989 a deväťdesiate roky dvadsiateho storočia, spojené s privatizáciou, ale aj veľkou ľudskou katastrofou. Inscenácia hľadá odpovede na základné otázky spojené s túžbou človeka ovládnuť prírodu – či už pomocou strojov, alebo umenia a ľudskej schopnosti tvoriť nové svety.

Inscenácia vznikla v produkcii OZ TUCET a SPOTS v spolupráci s: EHMK Košice 2013, MK SR, Visegrad Fund, Divadlo Archa, Štúdio 12.

scenár a réžia: Ján Šimko
scéna: Jerguš Opršal
kostýmy: Martin Dubravay
svetlá: Ints Plavnieks
video: Adam Hanuljak
zvuk: Dušan Kozák
hudba: Matúš Homola

účinkujú: Ľubomír Bukový, Rebeka Poláková, Soňa Ferienčíková, Vladimír Zboroň, Peter Kadlečík, František Balog


RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.