Tlačiť

Súťažné inscenácie

DUŠAN MITANA: KONIEC HRY
Divadlo Andreja Bagara Nitra

Koniec hry, foto Collavino

réžia: Roman Polák, dramaturgia: Daniel Majling, výber hudby: Jakub Ursiny, scéna: Pavel Borák, kostýmy: Peter Čanecký
hrajú:
Milan Ondrík, Daniela Kuffelová, Eva Pavlíková, Kristína Turjanová, Juraj Loj, Ján Greššo, Ján Hrmo a. h., Žofia Martišová, Martin Nahálka, Peter Kadlečík, Juraj Hrčka, Marián Slovák a. h.

Zločin a trest po slovensky! V bratislavskej umeleckej smotánke dôjde k beštiálnej vražde. Novinárku Helenu Barlovú ktosi prebodol nožom. Kto Helenu zabil je však od začiatku známe.  Dej románu sa preto sústreďuje na objasnenie konfliktov a udalostí, ktoré  k vražde viedli. Zobrazuje súboj vraha s vonkajšou spravodlivosťou, omylnou, ktorú reprezentuje polícia a spravodlivosťou vnútornou, ktorá sa ozýva vo vrahovi ako výčitky svedomia. Vrah výčitkám úspešne odolá a dopustí, aby si jeho trest odsedela nevinná osoba. Inscenácia je znepokojujúcou  výpoveďou o spoločenskej pretvárke, alibizme a morálnom bezvedomí.

http://www.dab.sk/sk/hry/86/koniec-hry/

 

MILAN RÚFUS: TAJOMNÝ POKOJ VECÍ
Divadlo Jána Palárika Trnava

foto Peter Babka

réžia: Viktor Kolár, dramaturgia: Mirka Čibenková, scéna a kostýmy: Kateřina Bláhová, hudba: Juraj Péč
hrajú:
Edita Borsová, Gregor Hološka, Martin Križan, Stanislav Staško, Michal Jánoš, Miroslav Beňuš, Barbora Bazsová

Inscenovaná poézia. Poetické pásmo na motívy diela Milana Rúfusa. Rúfusova poézia pokory, oslava „obyčajnej“ krásy a čistoty, ktorá sa rodí z bolesti, ale o to je úprimnejšia. Rodina v inscenácii je plná mlčania a chladu. Svet rodičov verzus svet dieťaťa. Už veľakrát opakovaný pôdorys tých najzákladnejších vzťahov v ľudskom živote. Dieťa vníma svet ako plný zázrakov, je plné intuície a lásky, nevie odhadnúť ani pochopiť svet dospelých, nás, ktorí si nesieme svoj kríž, svoje staré a nové rany a zlomeniny, ktoré sa nezrástli alebo zrástli nakrivo, ktoré na nás zanechali stopy a nie vždy nás priviedli k poznaniu.

http://www.djp.sk/repertoar_pre_mladez_dospelych.php#tajomnypokojveci

 

P. HANDKE: PODZEMNÉ BLUES
Mestské divadlo Žilina

Podzemne blues, foto Braňo Konečný

réžia: Eduard Kudláč, dramaturgia: Zuzana Palenčíková, text: Peter Handke, scéna a kostýmy: Eva Rácová a. h., hudba: Martin Burlas, Ján Boleslav Kladivo, preklad: Peter Lomnický
hrajú:
Boris Zachar, Jana Oľhová a. h./ Ingrid Ištóková

Ústrednou postavou hry je Divoký muž cestujúci vo vagóne metra, ktoré prechádza podzemím metropoly. Jeho bezcitné podzemné blues adresuje svojim spolucestujúcim, ľuďom tejto zeme bez nádeje, ktorí podľa neho stratili svoju osobitú krásu – ostali už len odpudiví, dnešní, beznádejní. Na poslednej zastávke pristúpi Divoká žena, ktorá ho oslní poznaním o nerozlučiteľnosti krásneho a škaredého. Veď hľadanie krásy ide ruka v ruke so zmrzačením. Divadelná hra, ktorá sa vysmieva snahám o nápravu ľudstva za každú cenu.

http://www.divadlozilina.eu/repertoar?id=45
http://www.divadlozilina.eu/files/pdf/1150-pb_bulletin.pdf

 

NAPICHOVAČI A LÍZAČI
Divadlo SkRAT Bratislava

Napichovaci_a_lizaci__autor_Lenka_Adamcakova

réžia, námet, scéna: Dušan Vicen, hudba: Pjoni, Radoslav Chrzan a iní, vizuálna spolupráca: Boris Vitázek, Ján Kupferschmidt
spoluautori textov a účinkujúci
: Vít Bednárik, Ľubo Burgr, Lucia Fričová, Daniela Gudabová, Milan Chalmovský, Romana Maliti

Hra vyvracia mýtus o tom, že ľudia sa delia na lovcov a zberačov. Kto sú napichovači? Kto sú lízači?
V histórii človeka je zasadená skúsenosť lovcov a zberačov. Toto delenie hovorí o vzťahu človeka k prírode, keď sa ešte nechovalo, nekŕmilo, nepáslo, len lovilo a zberalo to, čo príroda dala. Dnes toto delenie ťažko obhájiť. Agresivita je potláčaná, príroda ďaleko za mestom a život v práci a spoločnosti má vlastné pravidlá. Pre dnes platné delenie je lepšie zájsť do firmy. Vzťahy medzi šéfkou a podriadeným, medzi ženou a mužom. A nájsť vo vzťahoch tých, ktorí sú napichovači a ktorí lízači. Vtip a pikantné dialógy sa pohrávajú s témami blízkymi dnešnému firemnému človeku – tímbilding, koučing.

http://www.skrat.info/index.php?idp=26&page=predstavenia

 

GEJZA DEZORZ: GAŠPARKOVE ŠIBALSTVÁ, ALEBO EROTIC DOBRODRUŽSTVá BOB DE NIRA
Dezorzovo Lútkove Divadlo Bratislava

foto Julius Dubravay_

réžia: Gejza Dezorz, dramaturgia: Aladár Hrča, hudba: Johny Guitar, preklad: Miloš Gašparec, plagiatista: Miloš Gašparec, produkcia: Santanelli, scéna: Von Dubravay
hrajú:
Majo Mitaš, Alexander Maďar,  best boy: Julius von Fontana

Prvá erotická bábková hra na svete GAŠPARKOVE ŠIBALSTVÁ alebo erotic dobrodružstvá Bob de Nira. Nesmrteľný dobrodruh a zvodca preslávený svojím politicky nekorektným humorom a sexistickou satirou sa konečne vracia na pódiá vo svojej originálnej neotesanej podobe. Najnovšie tohto ducha mnohých tvárí oživuje Dezorzovo Lútkové Divadlo. Ide o jediné divadlo pre dospelého diváka, na Slovensku chce uvedením tejto hry upozorniť na nepriaznivý vývoj pôrodnosti na Slovensku a svojou novou atrakciou prispieť nielen pri zvyšovaní krivky populačnej, ale najmä kopulačnej.

http://www.dezolutky.com/repertoaro/

 

MONO
Debris Company Bratislava

Debris, foto Katka križanovičová_

réžia, koncept, hudba: Jozef Vlk, dramaturgia: Martina Vannayová, scéna: Tom Ciller, kostýmy: Eva Rácová, javisková grafika: Martin Piterka, svetelný dizajn: Jozef Vlk, hudba: Jozef Lupták, Peter Krajniak, Peter Šesták, Jozef Vlk, choreografia: Peter Jaško, Stanislava Vlčeková
hrajú:
Martina Lacová, Emil Píš, Martin Piterka, Daniel Raček, Stanislava Vlčeková

Sú zahľadení sami do seba a vytvárajú svet, v ktorom platia už iba zákony vlastného ja. Posadnutí vlastným telom, výkonnosťou, krásou a inými intímnymi dôvodmi si stavajú piedestály svojej dokonalosti. Používajú triky, aby oklamali samých seba aj iných. Piati novodobí narcisovia sa dívajú do pomyselného zrkadla, v ktorom vidia len to, čo chcú. Dokážu nájsť samých seba alebo sa ich obraz v zrkadle definitívne rozpadne?

http://www.kulone.com/SK/Event/1579569-Debris-Company-MONO-_-1-a-2-premiéra
http://elledanse.dus.sk/#mid=7&smid=1&ssmid=1&sssmid=1&v=0.1&p=1
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.