Tlačiť

Focus Fínsko

13. 5. štvrtok / 10.00 – 13.30 / Divadlo Aréna – Štúdio
RAŇAJKY S FÍNSKOU DRÁMOU A DIVADLOM

Moderované stretnutie, prednáška a diskusia o súčasnom fínskom divadle, osobnostiach fínskej divadelnej réžie, trendoch a témach aktuálnej fínskej divadelnej scény. Súčasťou podujatia bude prezentácia novej publikácie v edícii Vreckovky – hra súčasného fínskeho dramatika a prozaika Kariho Hotakainena Červený vlk v preklade Petra Kerlika.

Hosť a prednášajúci:

Jukka-Pekka Pajunen (1961) je významný divadelný dramaturg, kritik, publicista a prekladateľ. Je expertom na nemecké divadlo a drámu. V roku 2006 bol ocenený Štátnou literárnou cenou za preklad románu Elfriede Jelinekovej Pianistka do fínskeho jazyka. Je autorom prekladov mnohých prozaických a divadelných diel z nemčiny, švédčiny a angličtiny. Pôsobil tiež ako dramaturg Fínskeho národného divadla, prednášal na univerzitách vo Vaase a Helsinkách, publikoval v divadelnom časopise Teatteri. Je selektorom najvýznamnejšieho medzinárodného divadelného festivalu vo Fínsku - Divadelného festivalu v Tampere.

13. 5. štvrtok / 19.00 – 21.10 / Divadlo Aréna / veľká sála
SIRKKU PELTOLA: MALÉ PENIAZE
Tamperské robotnícke divadlo

Inscenácia súčasnej fínskej hry, ktorú kritici už teraz označili ako klasiku a majstrovské dielo nášho desaťročia. Prináša citlivý a ľudský pohľad na životy obyčajných ľudí na okraji spoločnosti. Osud mierne retardovaného muža zasiahne stretnutie s mladými chuligánmi.

Sirkku Peltola: Malé peniaze (A Little Money; Pieni raha)
réžia: Sirkku Peltola, scéna: Hannu Lindholm, kostýmy: Marjaana Mutanen, svetelný dizajn: Nadja Räikkä, hudba: Sirkku Peltola, produkcia: Heidi Kollanus
hrajú: Jason – Aimo Räsänen, Matka – Tuire Salenius, Ilse – Teija Auvinen, Mickey – Toni Harjajärvi, Vanessa – Petra Saaristo, Innkeeper - Anti Seppä, Chlapec – Valentin Salo

Premiéra: 7. 10. 2009, Tamperské robotnícke divadlo, Tampere
www.ttt-teatteri.fi
Vo fínčine so slovenskými a anglickými titulkami (preklad do slovenského jazyka: Alexandra Salmela; preklad do anglického jazyka: Doug Robinsson)Novú hru fínskej dramatičky Sirrku Peltola Malé peniaze prijala kritika a diváci s veľkým uznaním. Hra Malé peniaze rozpráva o veľmi dôležitej téme. Táto drsná, no poetická hra opisuje každodenný život bežných, chudobných ľudí – ľudí, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Posolstvo, ktoré prináša, je večné a univerzálne – situácie a udalosti v hre by sa moli stať kedykoľvek a kdekoľvek. Táto hra dokáže hlboko zasiahnuť. Jednoduchý príbeh odkrýva oveľa zložitejší príbeh našej spoločnosti a sveta, v ktorom žijeme. Malé peniaze je výrazne politická hra bez toho, aby bola cool drámou. Hra prináša veľmi citlivý a humánny pohľad bežných ľudí. Postavy sú slabé, zraniteľné a silné zároveň – raz sa zdajú byť silnejším a inokedy zraniteľnejšími ako sú v skutočnosti. Matka, ktorá má zdravotné problémy, mierne retardovaný syn a ich samotársky sused majú svoje rutiny, aby ako tak prežili každodenný život. Ich životné podmienky nie sú najlepšie, ale aj medzi bolesťou a tvrdosťou nájdeme veľa tepla a šťastia. Čosi, čo v nás vzbudzuje melanchóliu. Život Mickeyho a Vanessy je oveľa menej harmonický. Sú vydaní napospas spoločnosti, no ich predstieraná tvrdosť a silácke reči im nepomáhajú.
Malé peniaze je výnimočne dobre napísaná hra. Sirkku Peltola má schopnosť namaľovať veľký obraz niekoľkými drobnými a jemnými ťahmi štetcom. So svojimi hlbokými a prekvapivými hrami je Sirkku Peltola jednou z najvýznamnejších ženských autoriek komédií vo Fínsku a bola ocenená mnohými dôležitými divadelnými oceneniami.

O autorke a režisérke:
Sirkku Peltola
(1960) je jednou z najuvádzanejších dramatičiek a prominentných režisérskych osobností vo Fínsku. Bola ocenená niekoľkými divadelnými cenami a napísala hry pre mnohé fínske divadlá. Jej diela často opisujú svet, v ktorom žijeme, so všetkými jeho bizarnými rodinami a ľuďmi na nesprávnych miestach, na okraji spoločnosti, komunity, v ktorých sú viditeľné dopady sociálnych zmien, zobrazuje jasne a presne. Jej texty pomenúvajú problémy súčasnej spoločnosti. Vo svojich hrách presne pomenúva smutnosmiešne absurdity bežného života. Je autorkou mnohých hier ako napríklad: Muovikassissa kaikki (Všetko v igelitke) 1996, Haikarapolska (Polka bocianov) 1999, Suomen hevonen (Fínsky kôň) 2004, Yksiöön en Äitee ota (Šťastne trpiaci) 2007, Pieni raha (Malé peniaze) 2009, Lämminveriset (Horkokrvný) 2010.

14. 5. piatok / 10.00 – 13.30 / Štúdio 12
ŽENSKÉ HLASY
Inscenované čítanie hier súčasných fínskych dramatičiek – Vyvolení Emilie Pöyhönen, Dievčatko zajačik Saary Turunen a Vyzeráš cudzo, drahý Marjo Niemi – v podaní poslucháčov herectva VŠMU a v réžii mladej fínskej režisérky Martiny Marti.

Súčasťou podujatia bude diskusia o trendoch a témach súčasnej fínskej drámy s Martinou Marti a kurátorkou sekcie Focus Fínsko Helenou Meloni.
Preklad: Alexandra Salmela, scéna: Zuzana Hudeková, réžia: Martina Marti

14. 5. piatok / 15.00 – 17.00 / Kaplnka VŠMU
MEDZINÁRODNÉ STRETNUTIE DIVADELNÝCH MANAŽÉROV
Stretnutie, prezentácia projektov a diskusia poslucháčov divadelného manažmentu a profesionálnych divadelných producentov z Fínska, Čiech a Slovenska.

Prezentácia možností medzinárodnej spolupráce, tvorby medzinárodných koprodukcií a financovania divadelných festivalov prostredníctvom európskych grantových programov.

14. 5. piatok / 18.15 – 20.15 / Kino Mladosť
NEZNÁMY VOJAK
Projekcia filmovej verzie kultovej divadelnej inscenácie. Zmyselné divadlo Kristiana Smedsa, hviezdy súčasnej európskej réžiie, prináša na scénu a pred kameru melanchóliu, humor i múdrosť.

Príbeh Neznámeho vojaka, ktorý sa odohráva počas vojny medzi Fínskom a Sovietskym zväzom v rokoch 1941 – 1944, je prerozprávaný z pohľadu prostého fínskeho vojaka. Realistický pohľad rozbíja mýtus o vojne, zasluhujúcej si úctu. Interpretácia režiséra Kristiana Smedsa ju premieňa na podobenstvo o korupcii, neľútostné rozdiely medzi tými hore a tými dole a rozpad osobných snov.
Produkcia Anna-Maija Eräkangas, réžia (divadelná verzia) Kristian Smeds, réžia (tv verzia) Mikko Kuparinen, Kamera Juha Leskelä, hrajú Henry Hanikka, Antti Luusuaniemi, Johannes Korpijaakko, Jussi Nikkilä, Heikki Pääkkönen, Esa-Matti Long, Kristo Salminen, Timo Tuominen, Juha Varis, Jouko Keskinen, Jaakko Kytömaa, Markku Maalismaa, Mari Nenonen

15. 5. sobota / 20.00 – 21.00 / Divadlo Aréna / veľká sála


PAAVO RINTALA – KRISTIAN SMEDS - TAISTO REIMALUOTO: TU JE ŽIVOT!
Divadlo Taista Reimaluota, Helsinki
Monodráma o živote a diele fínskeho maliara Vilha Lampiho a o našej schopnosti vnímať a prežívať krásu v podaní výnimočného divadelného a filmového herca Taista Reimaluota.

Paavo Rintala – Kristian Smeds – Taisto Reimaluoto: Tu je život (Here is life; Tässä on elämä)
Scenár, réžia a scéna: Taisto Reimaluoto Group, hrá: Taisto Reimaluoto

Vo fínčine so simultánnym prekladom do slovenského jazyka.

Monodráma Taista Reimaluota je inšpirovaná románom Paava Rintalu Boh je krása, ktorý rozpráva o živote a diele Vilha Lampiho (1898 -1936), umelca a maliara, ktorý prežil krátky a intenzívny život. Rintalov román nie je biografiou, je príbehom toho ako môžeme zažiť a prežívať krásu. Tu je život je tiež autoportrétom herca Taista Reimaluota. Emotívna dramatizácia variuje medzi intenzívnym pocitom prehry a extrémne šťastným prežívaním radostného triumfu. Nástrojmi rozprávačského majstrovstva v tejto monodráme sú ticho, tibetská modlitba, viola, hovorené slovo a spev.

O autorovi a hercovi:
Taisto Reimaluoto
(1961) je známy fínsky divadelný, filmový a televízny herec. Ako predstaviteľ hlavných postáv účinkoval v mnohých filmoch ako napríklad Koirankynnen Leikkaaja (2003), Ken Tulta Pyytaa (2001), Ambush (1999), Vainnut Kyla (1997).

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.