Tlačiť

DRÁMA 2011

Porota dvanásteho ročníka súťaže pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku – DRÁMA 2011 vybrala z 27 prihlásených textov troch finalistov súťaže.

Spomedzi 27 prihlásených textov sa do úzkeho výberu a finále súťaže prebojovala trojica autorov – Gabriela Alexová, Anica Jenski a Laco Remeň.

Finalisti 12. ročníka súťaže DRÁMA 2011

  • Gabriela Alexová: Lúzri

  • Anica Jenski: Neseš jí dítě

  • Laco Remeň: Urob to sám

Finálové texty sa predstavia 19. mája 2012 o 14.00 hod. na scénickom čítaní TROJBOJ počas festivalu Nová dráma / New Drama. Ich stretnutie v dramatickom inscenovanom čítaní hier Trojboj v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave režíruje Júlia Rázusová.

Členmi tohtoročnej poroty boli: predsedníčka poroty, dramatička a dramaturgička Národného divadla Praha Iva Klestilová, dramatik a režisér Viliam Klimáček, riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava a dramaturgička Vladislava Fekete, režisér Roman Polák a dramaturgička Divadla Astorka Korzo ´90 Andrea Dömeová.

Vyhlásenie absolútneho víťaza súťaže Dráma 2011 spolu s vyhlásením Ceny Slovenského rozhlasu sa uskutoční 19. mája 2012 o 19.00 hod. v rámci záverečného ceremoniálu festivalu Nová dráma / New Drama 2012 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Autor víťazného textu získa finančnú prémiu v hodnote 1 000 eur. Slovenský rozhlas udeľuje špeciálnu cenu. Je ňou rozhlasové naštudovanie textu v Rádiu Devín v roku 2012. Texty všetkých finalistov súťaže vydá Divadelný ústav v zborníku Dráma.

Súťaž pôvodných dramatických textov DRÁMA podporuje a oceňuje súčasnú slovenskú a českú dramatickú tvorbu a pomáha jej uvádzaniu na slovenských javiskách.

Koordinátor súťaže: marek.godovic@theatre.sk, 02/20487 603

NA STIAHNUTIE

Štatút súťaže: ŠTATÚT SÚŤAŽE_Dráma 2011 (.pdf, 102 kB)
Prihláška do súťaže: Prihláška do súťaže Dráma 2011 (.pdf, 69 kB)
Výzva DRÁMA 2011: TS_SÚŤAŽ DRÁMA 2011 výzva (.doc)

O DRÁME

DRÁMA je jediná súťaž pôvodných dramatických textov na Slovensku. Divadelný ústav Bratislava prostredníctvom nej od roku 2000 podporuje vydávanie a uvádzanie súčasných pôvodných textov. Prvé ročníky bolo spoluvyhlasovateľom súťaže Slovenské komorné divadlo Martin, neskôr Slovenské národné divadlo a od roku 2008 vyhlasuje súťaž samostatne Divadelný ústav.

Počas existencie súťaže sa podarilo vytvoriť povedomie o súčasnej slovenskej dráme, iniciovať vznik nových textov od etablovaných autorov a motivovať mladých autorov a študentov začať písať dramatické texty. Súťaž objavila mnohé nové mená a pre mnohých dramaturgov divadiel na Slovensku je súťaž DRÁMA platformou noviniek na poli pôvodnej tvorby.

Jedným zo súvisiacich podujatí súťaže je TROJBOJ – scénické čítanie finálových textov, ktoré sa rovnako ako slávnostné vyhlásenie víťazov uskutočňuje každoročne v máji počas festivalu Nová dráma / New Drama. Zmyslom scénického čítania je okrem javiskového uvedenia súťažného textu dať šancu mladým perspektívnym režisérom prezentovať sa na doskách profesionálneho divadla a umožniť inšpiratívny dialóg medzi autorom textu, potenciálnym inscenátorom a publikom.

Finálové texty súťaže publikoval Divadelný ústav doteraz v šiestich zborníkoch DRÁMA.

Zborníky si môžete zakúpiť v predajni Prospero na Jakubovom nám. 12 v Bratislave a vo vybraných kníhkupectvách.

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.