Tlačiť

DRÁMA 2012

Ceny súťaže Dráma 2012

1. miesto: Helena Eliášová: Tentazione

1. miesto: Marian Janik:  Autista

2. miesto: Michal Baláž: Spojené kráľovstvo

3. miesto: neudelené

Cena Slovenského rozhlasu: Vladimír Ragala: Metro

Do 13. ročníka súťaže Dráma o najlepší dramatický text v slovenskom alebo českom jazyku prihlásili autori tento rok 33 divadelných hier. Súťaž vyhlasuje Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska – Rádiom Devín.

Do hodnotenia postúpilo 29 textov, štyri boli vylúčené pre porušenie štatútu súťaže. O textoch rozhoduje v priebehu mesiacov február až apríl päťčlenná porota v zložení:

Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu Bratislava, dramaturgička
Iva Klestilová, dramaturgička Národného divadla Praha
Rastislav Ballek, režisér
Viliam Klimáček, dramatik a režisér
Andrea Dömeová, dramaturgička.

Vyhlásenie absolútneho víťaza súťaže Dráma 2012 spolu s vyhlásením Ceny Slovenského rozhlasu sa uskutoční v rámci záverečného ceremoniálu festivalu Nová dráma / New Drama 2013 v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Autor víťazného textu získa finančnú prémiu v hodnote 1 000 eur. Slovenský rozhlas udeľuje špeciálnu cenu. Je ňou rozhlasové naštudovanie textu v Rádiu Devín v roku 2013. Texty všetkých finalistov súťaže vydá Divadelný ústav v zborníku Dráma.

Súťaž pôvodných dramatických textov DRÁMA podporuje a oceňuje súčasnú slovenskú a českú dramatickú tvorbu a pomáha jej uvádzaniu na slovenských javiskách.

Koordinátor súťaže: marek.godovic@theatre.sk, 02/20487 603

NA STIAHNUTIE

Štatút súťaže: ŠTATÚT SÚŤAŽE_Dráma 2011 (.pdf, 102 kB)
Prihláška do súťaže: Prihláška do súťaže Dráma 2012 (.pdf, 69 kB), (.doc)
Výzva DRÁMA 2011: TS_SÚŤAŽ DRÁMA 2012 výzva (.doc)

O DRÁME

DRÁMA je jediná súťaž pôvodných dramatických textov na Slovensku. Divadelný ústav Bratislava prostredníctvom nej od roku 2000 podporuje vydávanie a uvádzanie súčasných pôvodných textov. Prvé ročníky bolo spoluvyhlasovateľom súťaže Slovenské komorné divadlo Martin, neskôr Slovenské národné divadlo a od roku 2008 vyhlasuje súťaž samostatne Divadelný ústav.

Počas existencie súťaže sa podarilo vytvoriť povedomie o súčasnej slovenskej dráme, iniciovať vznik nových textov od etablovaných autorov a motivovať mladých autorov a študentov začať písať dramatické texty. Súťaž objavila mnohé nové mená a pre mnohých dramaturgov divadiel na Slovensku je súťaž DRÁMA platformou noviniek na poli pôvodnej tvorby.

Jedným zo súvisiacich podujatí súťaže je TROJBOJ – scénické čítanie finálových textov, ktoré sa rovnako ako slávnostné vyhlásenie víťazov uskutočňuje každoročne v máji počas festivalu Nová dráma / New Drama. Zmyslom scénického čítania je okrem javiskového uvedenia súťažného textu dať šancu mladým perspektívnym režisérom prezentovať sa na doskách profesionálneho divadla a umožniť inšpiratívny dialóg medzi autorom textu, potenciálnym inscenátorom a publikom.

Finálové texty súťaže publikoval Divadelný ústav doteraz v šiestich zborníkoch DRÁMA.

Zborníky si môžete zakúpiť v predajni Prospero na Jakubovom nám. 12 v Bratislave a vo vybraných kníhkupectvách.

RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.