Tlačiť

Nová výstava Divadelného ústavu predstaví významnú baletnú sólistku Evu Jaczovú

08. 06. 2018

Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil výstavu k 20. výročiu úmrtia významnej osobnosti slovenského tanečného umenia, Evy Jaczovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. júna 2018 o 17.00 hod. v priestoroch foyeru VIP salónika v Historickej budove Slovenského národného divadla.

Výstava predstaví Evu Jaczovú nielen ako našu významnú tanečnú pedagogičku, ale aj ako predstaviteľku výraznej interpretačnej generácie baletných sólistov, mienkotvornú tanečnú kritičku a publicistku, prvú slovenskú baletnú dramaturgičku, ale najmä ako človeka nesmierne vzdelaného, rozhľadeného a láskavého, s iskrivým zmyslom pre humor.

Eva Jaczová
(* 30. január 1920, Piešťany – † 18. jún 1998, Bratislava)

Eva Jaczová bola popredná baletná sólistka silnej interpretačnej generácie slovenského profesionálneho baletu. Vo výraznej miere sa zaslúžila o vybudovanie štátneho tanečného školstva, čím významne prispela k povzneseniu interpretačnej úrovne slovenského baletu. Ako prvá baletná dramaturgička SND sa okrem uvádzania diel svetovej baletnej literatúry usilovala aj o vznik pôvodnej baletnej tvorby. Významná je aj jej publikačná činnosť, do histórie vošla ako prvá slovenská autorka odborných publikácií o baletnom umení.


 • Štúdio 12 vyhlasuje 11. ročník výzvy MLIEČNE ZUBY 2019
  Mliečne zuby sú experimentálnym laboratóriom súčasnej drámy Štúdia... viac
 • Blíži sa uzávierka súťaže Dráma 2018
  Divadelný ústav a Činohra Slovenského národného divadla vyhlasujú... viac
 • Verejná výzva na vypracovanie koncepcie založenia regionálnej divadelnej scény národnostného charakteru v meste Dunajská Streda
  Úrad Trnavského samosprávneho kraja vypisuje verejnú súťaž na... viac
 • Vyšiel prvý zväzok Dejín slovenského divadla
  Dlho očakávaná publikácia komplexne pokrývajúca slovenské divadlo... viac
 • Otváracie hodiny počas vianočných sviatkov
  Vážení návštevníci, oznamujeme vám, že od 27.12.2018 do... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.