Tlačiť

Nová výstava Divadelného ústavu predstaví významnú baletnú sólistku Evu Jaczovú

08. 06. 2018

Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil výstavu k 20. výročiu úmrtia významnej osobnosti slovenského tanečného umenia, Evy Jaczovej. Vernisáž výstavy sa uskutoční 12. júna 2018 o 17.00 hod. v priestoroch foyeru VIP salónika v Historickej budove Slovenského národného divadla.

Výstava predstaví Evu Jaczovú nielen ako našu významnú tanečnú pedagogičku, ale aj ako predstaviteľku výraznej interpretačnej generácie baletných sólistov, mienkotvornú tanečnú kritičku a publicistku, prvú slovenskú baletnú dramaturgičku, ale najmä ako človeka nesmierne vzdelaného, rozhľadeného a láskavého, s iskrivým zmyslom pre humor.

Eva Jaczová
(* 30. január 1920, Piešťany – † 18. jún 1998, Bratislava)

Eva Jaczová bola popredná baletná sólistka silnej interpretačnej generácie slovenského profesionálneho baletu. Vo výraznej miere sa zaslúžila o vybudovanie štátneho tanečného školstva, čím významne prispela k povzneseniu interpretačnej úrovne slovenského baletu. Ako prvá baletná dramaturgička SND sa okrem uvádzania diel svetovej baletnej literatúry usilovala aj o vznik pôvodnej baletnej tvorby. Významná je aj jej publikačná činnosť, do histórie vošla ako prvá slovenská autorka odborných publikácií o baletnom umení.


 • Emigrantky v Letnej čitárni u Červeného raka – inscenované čítanie, ktoré sa venuje odchodom do zahraničia po roku 1968
  Do zahraničia odišli krátko po auguste 1968. V zahraničí našli pomoc,... viac
 • Za hercom Stanom Dančiankom
  * 26. október 1942, Bratislava ✞ 4. augusta 2018, Bratislava ... viac
 • Stanovisko komunikačného odboru MK SR k odvolaniu generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského
  Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková odvolala Mariána Chudovského... viac
 • Predĺženie termínu na prihlásenie odborných hodnotiteľov do 1. augusta
  Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky ako Sprostredkovateľský orgán... viac
 • Divadelný ústav vyhlasuje konkurz na pracovnú pozíciu: Sekretárka – asistentka
  Termín nástupu: 1. septembra 2018 Druh pracovného pomeru: hlavný... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.