Tlačiť

Reportér Martin Pollack a téma emigrácie v Štúdiu 12

28. 03. 2018

ŠTÚDIO 12 v spolupráci s Divadlom Pôtoň pripravuje inscenáciu, ktorej predlhou je kniha Martina Pollacka Americký cisár. Pri tejto príležitosti sa uskutoční otvorená diskusia k pripravovanej dramatizácii publikácie, ktorej sa zúčastní autor aj zástupcovia vydavateľstva Absynt.

Martin Pollack vo svojej knihe Americký cisár, s podtitulom Masový útek z Haliče, spracúva tému vysťahovalectva na prelome 19. a 20. storočia z východnej Európy do Severnej a južnej Ameriky. Toto obdobie približuje množstvom historických faktov podporených silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Dokazuje, že utečenecká kríza nie je slovným spojením, ktoré sa týka výhradne dnešných dní. Aj naši predkovia z východu rakúsko-uhorskej monarchie boli na sklonku devätnásteho storočia súčasťou exodu obrovských rozmerov a zároveň boli výhodným obchodným artiklom pre špekulantov, prevádzačov, agentov a podvodníkov každého druhu.

Srdečne vás pozývame na otvorenú diskusiu k pripravovanej dramatizácii knihy Americký cisár, ktorá sa uskutoční 5. apríla 2018 o 19.30 hod. v Štúdiu 12.Zúčastnia sa jej  autor Martin Pollack, prekladateľ Michal Hvorecký, autor dramatizácie Michal Ditte, dramaturg Marek Godovič, ako aj zástupcovia vydavateľstva Absynt. Súčasťou večera bude scénické čítanie fragmentov dramatizácie a výstava dobových fotografií zo súkromného archívu Martina Pollacka. Ako sa historická reportáž mení na divadelnú hru? Čo si myslí o tejto premene samotný Martin Pollack? A prečo je podľa autora dramatizácie Michala Ditteho potrebné priniesť tému emigrácie na divadelné dosky?

Martin Pollack je rakúsky reportér, spisovateľ a prekladateľ. Je autorom historicko-reportážnych kníh, ktoré sa venujú najmä regiónu strednej a východnej Európy a špeciálne územiam „kontaminovaným dejinami“. V jeho ďalšej knihe Smrť v bunkri spracoval život svojho biologického otca, príslušníka jednotiek SS Gerharda Basta, ktorý v roku 1944 operoval aj na území Slovenska. Takto sa Martin Pollack vyrovnal so svojimi vlastnými ťaživými dejinami – s nacistickou minulosťou svojich rodinných príslušníkov. Knihy Martina Pollacka prinieslo na Slovensko vydavateľstvo Absynt v edícii Prekliati reportéri.

Návštevu Martina Pollacka na Slovensku podporilo Rakúske kultúrne centrum.


 • Festival AMPLIÓN – Nový kabaret & pouličné umenie 2018
  Na konci septembra opäť rozochveje i rozozvučí Banskú Štiavnicu už... viac
 • KNIHA TÝŽDŇA: Samuel Beckett: Hry a James Knowlson: Odsúdený na slávu. Život Samuela Becketta
  Dve výnimočné knihy! Prvý slovenský knižný výber divadelných hier... viac
 • Eva Kristinová... jednoducho kráľovná
  Výstava venovaná významnej umelkyni cez archívne fotografie predstavuje... viac
 • Kniha týždňa: VÝKRIK. VOĽBA Vojnová a povstalecká téma v slovenskej dráme 20. storočia
  (Martin Rázus , Vladimír Hurban Vladimírov, Ferko Urbánek, Zdenko... viac
 • Bienále divadelnej fotografie už pozná svojich víťazov
  Slávnostné vyhlásenie víťazov 4. ročníka súťaže Bienále... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.