Tlačiť

Hry Senecu vyšli po prvý krát v slovenčine

10. 10. 2017

Divadelný ústav vydal tragédie známeho stoického filozofa Lucia Annaea Senecu, ktoré vychádzajú prvýkrát v slovenčine v edícii Svetová dráma – antológie. Prezentácia publikácie sa uskutoční vo štvrtok 12. októbra 2017 o 17.00 hod. v Štúdiu 12.

Výber tvoria hry Agamemnón, Oidipus, Faidra, Médeia, Trójanky v preklade Martiny Borodovčákovej a v prebásnení Ľubomíra Feldeka. Texty divadelných hier dopĺňajú odborné štúdie spoluautorov, ale i kalendárium Senecovho života a diela, literatúra o ňom a poznámkový aparát vrátane menného a zemepisného registra.

Prezentácia prvého knižného vydania tragédií Lucia Annaea Senecu v slovenskom jazyku sa uskutoční vo štvrtok 12. októbra 2017 o 17.00 hod. v Štúdiu 12 na Jakubovom námestí 12 v Bratislave. Zúčastnia sa jej prekladateľka Martina Borodovčáková a básnik Ľubomír Feldek. Ukážky z divadelných hier L. A. Senecu prednesú Rebeka Poláková a Zuzana Porubjaková. Programom bude sprevádzať Lucia Hurajová.

 

Má ľudská krutosť hranice? Existuje nejaká božská spravodlivosť, keď bohovia netrestajú ničomnosť a neodmeňujú cnosť?

Aj takéto otázky možno nájsť v tragédiách L. A. Senecu, jedného z najdôležitejších osobností na poli politickom, ale i literárnom: Seneca bol vychovávateľom a poradcom kontroverzného cisára Nera, a zároveň plodným autorom filozofických morálnych dišpút a tragédií, ktoré vo výraznej miere ovplyvnili Shakespeara či ďalších renesančných autorov.

Seneca bol autorom neistých a krutých čias, desivého obdobia dejín. A možno prekvapí, že Senecov svet je taký ako náš.

Martina Borodovčáková

 

Keď na Elsinor prichádzajú herci, Polonius ich príchod komentuje poznámkou, že pre nich „je Seneca príliš ťažký a Plautus príliš ľahký“.

Shakespeare teda poznal Senecove drámy – a vďaka edičnej iniciatíve Divadelného ústavu ich teraz bude poznať aj slovenský čitateľ.

Aj pre mňa bolo ich prebásňovanie objavom. Prebásňoval som Sofoklovu Antigonu, prebásňoval som Shakespeara – spolu so Senecom sú to tri veľké S svetovej drámy.

A môj hold patrí aj tomu štvrtému – slovenčine. Slovenčina je nástroj, čo dobre slúži nielen básnikom a prebásňovateľom, ale nádherne znie aj v ústach herca.

Verím, že sa to potvrdí aj v prípade Senecových drám.

Ľubomír Feldek


 • Zomrel herec Divadla Andreja Bagara v Nitre Vladimír Bartoň
  19. 8. 1948 v Bratislave – 16. 1. 2018 v Nitre Dlhoročný člen... viac
 • Blíži sa uzávierka súťaže Dráma 2017
  Divadelný ústav a Činohra Slovenského národného divadla vyhlasujú... viac
 • Navždy nás opustila výrazná herecká osobnosť Marián Labuda
  Marián Labuda sa narodil 28. októbra 1944 v Hontianskych Nemciach, zomrel... viac
 • Zmena otváracích hodín počas Vianoc v Divadelnom ústave
  Počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov budú jednotlivé oddelenia... viac
 • Štúdio 12 vyhlasuje 10. ročník výzvy Mliečne zuby
  Mliečne zuby sú experimentálnym laboratóriom súčasnej drámy... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.