Tlačiť

Prehliadka divadla strednej Európy v New Yorku

20. 07. 2017

Rehearsal for Truth (Skúška pravdy) je festival organizovaný Václav Havel Libary Foundation na počesť dramatika a politika Václava Havla. Ide o pilotný ročník prehliadky divadla strednej Európy, ktorá sa koná od 27. septembra do 1. októbra 2017 v New Yorku. Načasovanie festivalu je spojené s 28. septembrom, ktorý newyorský starosta vyhlásil vlani za Happy Havel Day.

Divadelný ústav zabezpečuje slovenskú účasť na festivale. Organizátori si vybrali inscenáciu Štúdia 12  podľa hry Egona Bondyho Návšteva expertov, ktorej témou je zvrhlosť politického násilia. Produkciu režírovala  Ingrid Timková, hlavné postavy stvárňujú Robert Roth a Daniel Fischer, členovia Činohry SND, v hre vystupuje aj Lukáš Pelč a Marta Maťová.  V New Yorku za českú stranu vystúpi Divadlo Na zábradlí z Prahy s inscenáciou Korespondence V+W o Voskovcovi a Werichovi.

Väčšina aktivít festivalu sa bude konať v Bohemian National Hall na Manhattane.  V rámci festivalu sa uskutoční aj panelová diskusia o sociálne angažovanom divadle a dejinách cenzúry, na ktorej sa  okrem zástupcov Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska zúčastnia experti ako Frank Hentschker z Theatre Institute z Giesenu, ktorý dnes prednáša na City University v New Yorku, Hana Worthen z Columbia University či Tea Algic, bosniasko-americká režisérka, herečka  a autorka. Súčasťou podujatia bude aj otvorenie projektu Havel Conversations oral histories.


 • Poznáme výsledky súťaže Dramaticky mladí 2018
  Dnes sme v rámci Junior dňa na festivale Dotyky a spojenia spoznali mená... viac
 • Navždy nás opustil teatrológ Ladislav Lajcha
  Ladislav LAJCHA 15. augusta 1932, Malacky – 16. júna 2018, Bratislava... viac
 • Dnes sa dozvieme výsledky súťaže Dramaticky mladí 2018
  Dramaticky mladí je súťaž Divadelného ústavu o najlepší dramatický... viac
 • Divadelný ústav pripravil výstavu venovanú kostýmovým dizajnérom a dizajnérkam
  Výstavu Z príbehu do príbehu – Dizajnéri/ky divadelného kostýmu... viac
 • Nová výstava Divadelného ústavu predstaví významnú baletnú sólistku Evu Jaczovú
  Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.