Tlačiť

Prehliadka divadla strednej Európy v New Yorku

20. 07. 2017

Rehearsal for Truth (Skúška pravdy) je festival organizovaný Václav Havel Libary Foundation na počesť dramatika a politika Václava Havla. Ide o pilotný ročník prehliadky divadla strednej Európy, ktorá sa koná od 27. septembra do 1. októbra 2017 v New Yorku. Načasovanie festivalu je spojené s 28. septembrom, ktorý newyorský starosta vyhlásil vlani za Happy Havel Day.

Divadelný ústav zabezpečuje slovenskú účasť na festivale. Organizátori si vybrali inscenáciu Štúdia 12  podľa hry Egona Bondyho Návšteva expertov, ktorej témou je zvrhlosť politického násilia. Produkciu režírovala  Ingrid Timková, hlavné postavy stvárňujú Robert Roth a Daniel Fischer, členovia Činohry SND, v hre vystupuje aj Lukáš Pelč a Marta Maťová.  V New Yorku za českú stranu vystúpi Divadlo Na zábradlí z Prahy s inscenáciou Korespondence V+W o Voskovcovi a Werichovi.

Väčšina aktivít festivalu sa bude konať v Bohemian National Hall na Manhattane.  V rámci festivalu sa uskutoční aj panelová diskusia o sociálne angažovanom divadle a dejinách cenzúry, na ktorej sa  okrem zástupcov Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska zúčastnia experti ako Frank Hentschker z Theatre Institute z Giesenu, ktorý dnes prednáša na City University v New Yorku, Hana Worthen z Columbia University či Tea Algic, bosniasko-americká režisérka, herečka  a autorka. Súčasťou podujatia bude aj otvorenie projektu Havel Conversations oral histories.


 • Festival Sarajevská zima 2018
  Od 7. februára do 21. marca 2018 sa uskutoční 34. ročník... viac
 • Festival TESZT 2018
  TESZT (Euroregionálny divadelný festival Timişoara, Rumunsko) je... viac
 • Divadelný ústav vydal divadelné texty Petra Pavlaca
  Divadelný ústav vydal zbierku divadelných hier Petra Pavlaca v edícii... viac
 • Zúčastnite sa na festivale ‘Standing on the Edge’
  Festival pozýva umelcov a umelecké organizácie, aby predložili návrhy... viac
 • PRACOVNÁ STÁŽ V DIVADELNOM ÚSTAVE
  Uchádzaš sa o zamestnanie a vyžaduje sa od teba prax, hoci si školu... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.