Tlačiť

Ako sme súťažili o novú budovu SND

05. 04. 2017

Divadelný ústav Bratislava v spolupráci so Slovenským národným divadlom pripravil výstavu k 10. výročiu otvorenia novej budovy SND. Vernisáž sa uskutoční v utorok 11. apríla 2017 o 17.30 hod. v priestoroch foyeru Opery a Baletu SND.

Novú budovu SND sprístupnili po rokoch príprav presne pred desiatimi rokmi, dňa 14. apríla 2007. Dominantná stavba na brehu Dunaja bola dlho predmetom nielen odborných diskusií, ale aj politických kontroverzií. Verejnosť si k nej dlho hľadala vzťah, dnes sa však už dostala do kontextu novej výstavby v okolí a je dôstojným domovom troch súborov SND.

Pred vyhlásením verejnej súťaže bolo potrebné určiť polohu budovy. V užšom výbere skončilo jedenásť lokalít od Michalskej brány k Trnavskému mýtu cez Zimný prístav až po Rybné námestie. Len tri návrhy situovali novú budovu na dunajské nábrežie, súťažná porota sa jednoznačne zhodla na jej umiestnení práve tam – buď v oblasti Martanovičovej ulice (dnešná Pribinova ulica), alebo v oblasti Rybného námestia. Súťažná porota, v ktorej sedeli okrem iných aj osobnosti ako Ján Kákoš, Karol L. Zachar či Ladislav Vychodil, sa rozhodla udeliť prvú cenu návrhu Martina Kusého, Pavla Paňáka a Petra Bauera, ktorý sa dočkal aj realizácie.

Zámerom výstavy Ako sme súťažili o novú budovu SND je vrátiť sa k náročnému procesu, ktorý príprave architektonických projektov predchádzal. Na šestnástich paneloch bude prezentovaný výber z archívnych dokumentov súvisiacich s dobovými architektonickými súťažami vyhlásených na riešenie novej budovy SND. Výstava je tiež priblížením najzaujímavejších návrhov na  dotvorenie exteriérov a interiérov novej budovy SND. Pri prehliadke výstavy si môžeme položiť otázku, aké by to bolo, keby nové sídlo našej prvej scény stálo na inom mieste a bolo postavené podľa iných návrhov.

Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 11. apríla 2017 o 17.30 hod. v priestoroch foyeru Opery a Baletu SND a výstava potrvá do 1. mája 2017. Kurátorka výstavy je Zuzana Koblišková, grafické riešenie panelov navrhla Mária Čorejová.


 • Navždy nás opustil Osvald Zahradník
  (16. 11. 1932 Veľký Bočkov, Zakarpatská Ukrajina – 16. 8. 2017... viac
 • Cenu POČIN [POUČN] získala inscenácia Princípy Newspeaku
  Na desiatom ročníku festivalu KioSK 2017 bola po siedmy krát sieťou... viac
 • Prof. Štefan Nosáľ 20. 1. 1927 – 22. 7. 2017
  Posledná rozlúčka s profesorom Štefanom Nosáľom bude v piatok 28. júla... viac
 • Prehliadka divadla strednej Európy v New Yorku
  Rehearsal for Truth (Skúška pravdy) je festival organizovaný Václav... viac
 • NA PERÓNE sa predstaví so svojou inscenáciou FASBUK v New Yorku
  Autorské divadlo NA PERÓNE z Košíc uvedie svoju inscenáciu FASBUK na... viac
zobraziť všetky
RSS FaceBook YouTUBE
mapa stránok | Prehlásenie o prístupnosti

© 2010 Divadelný ústav – Všetky práva vyhradené. Divadelný ústav je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.